Orszak Trzech Króli, po raz kolejny, przejdzie ulicami Lublina. Jest to przedstawienia ukazujące przebycie Mędrców ze Wschodu do nowonarodzonego Jezusa. Symbolizuje ono spotkanie świata pogańskiego z rodzącym się chrześcijaństwem.
– Orszak odbędzie się w ponad 900 miejscach w Polsce, ale także poza jej granicami – mówi asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, ks. Mateusz Wójcik. – Orszak Trzech Króli możemy analizować na kilku płaszczyznach. Może być to wydarzenie religijne, które opisuje o tym, jak to mędrcy ze Wschodu przychodzą, by odkryć kim jest nowonarodzony Bóg i to orędzie nadziei ze stajni betlejemskiej zanieść na cały świat. Druga z tych płaszczyzn orszaku trzech króli to wydarzenie rodzinne. Na orszaku trzech króli mamy całe rodziny, dzieci, rodzice, dziadkowie. To jest również ta integracja społeczna. Mieszkańcy miast, województwa spotykają się wspólnie, by odkrywać tą prawdę o Bożym Narodzeniu.
Kim byli trzej królowie i co symbolizują dzisiaj?
– Ci królowie dopiero pojawili się w tradycji w IX wieku. Wcześniej, tak jak mówi Ewangelia, są to mędrcy ze Wschodu. Ewangelia nie podaje ich liczb, ich imion. Ta liczba symboliczna trzy wiąże się z tym, że mędrcy ze Wschodu przynoszą Jezusowi Chrystusowi trzy podarunki. W IX wieku tradycja mówi o królach, którzy po powrocie do swoich miast, do swoich państw, zrzekają się swojej władzy, po to by zająć się niesieniem dobrej nowiny dla swoich wcześniejszych poddanych. Dalej ta legenda też mówi, że święty Tomasz Apostoł wędruje do nich, by pod koniec ich życia ochrzcić ich, a niektóre z legend mówią, że zostali biskupami.

Dlaczego ich przybycie jest takie ważne? Dlaczego dzisiaj obchodzimy to przybycie tak hucznie?
– Jeżeli chcemy zobaczyć czym jest święto trzech króli tak naprawdę, musimy sięgnąć do fachowej nazwy tego dnia, bo w kalendarzach liturgicznych nie znajdziemy święta trzech króli. Znajdziemy uroczystość Objawienia Pańskiego. Ci mędrcy ze wschodu, mędrcy z pogańskiego świata, są symbolem, że ludzie rozpoznają kim jest nowonarodzony Mesjasz, odkrywają go i to co też mówi hasło roku duszpasterskiego „Uczniowie i misjonarze, ci którzy nauczyli się czegoś od Boga przez spotkanie z nim, wracają od Boga i mówią o nim innym”.
Dlaczego dzisiaj szczególnie ważne jest to święto, ten orszak? Czy w tym czasie, kiedy często tracimy nadzieję, wiarę, też symbolizują odnowienia tej wiary?
– Życie mędrców po spotkaniu z Chrystusem zmienia się i tego dzisiaj człowiek potrzebuje. Zobaczmy, że uroczystość trzech króli, uroczystość objawienia Pańskiego jest w szóstym dniu nowego roku. Zawsze w Nowy Rok wchodzimy z nadzieją, z planami na lepsze. I tak jest właśnie w tym dniu. Ludzie przychodzą, bo chcą odkryć coś pięknego, coś niezwykłego, chcą mieć chociaż chwilę radości w swoim życiu, być może naznaczonej trudem. I dlatego myślę, że tak wiele osób przychodzi na Orszak Trzech Króli, by zobaczyć, że wielkie ewangelie, wielka religia, wielki Bóg jest też kimś, kogo można przedstawić człowiekowi w sposób teatralny, wizualny, tak aby mógł go na nowo odkryć, spotkać, i by to wydarzenie może coś zmieniło w jego życiu.
W Lublinie Orszak Trzech Króli rozpocznie się jutro o godzinie 10.00. Na Placu Zamkowym odbędzie się jarmark podczas którego zaplanowano warsztaty rękodzielnicze, gry i zabawy dla dzieci oraz spotkanie z trzema królami. Następnie o godzinie 11.30 rozpocznie się wymarsz Orszaku Trzech Króli. O godzinie 13.00 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika. Następnie zaplanowano krótkie kolędowanie z Orkiestrą Dętą z Wilkołaza.
InYa / opr. AKos
Fot. archiwum RL
Pliki dźwiękowe
Rodzinne świętowanie Objawienia Pańskiego. Orszak Trzech Króli w Lublinie




![Koszykarki AZS UMCS wracają do domu. W 15. kolejce zagrają z VBW Gdynia [KONKURS] 3 EAttachments925450008bc4f4693a63192a339ba02d785aff7 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments925450008bc4f4693a63192a339ba02d785aff7_xl-350x250.jpg)

![Najmłodsi piłkarze na spotkaniu z marszałkiem województwa [ZDJĘCIA] 5 EAttachments925382661133c50d569179b9b6a2d23cd57e031 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments925382661133c50d569179b9b6a2d23cd57e031_xl-350x250.jpg)


![Politolog o akcji USA w Wenezueli: Dla Polski wniosek raczej nie płynie pozytywny [AKTUALIZACJA] 8 EAttachments9253945bf9c058b8fea86a21a6d687a7c52f172 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments9253945bf9c058b8fea86a21a6d687a7c52f172_xl-350x250.jpg)


