Quest poświęcony Izabeli Czartoryskiej powstał w Puławach. Edukacyjna gra terenowa to efekt wygranego przez Muzeum Czartoryskich ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Fundację Questingu.
Quest współtworzyła młodzież, a dziś inni uczniowie mogli zmierzyć się wierszowanymi zagadkami na terenie Parku Czartoryskich.
– Udało nam się pozyskać środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu Nasze Tradycje – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes zarządu Fundacji Questingu. – Dzięki tym środkom mogliśmy zrealizować konkurs ogólnopolski, do którego zgłosiło się ponad 70 organizacji. Z 70 organizacji questowicze z całej Polski wybrali 30 questów. I jednym z nich są Puławy, Muzeum Czartoryskich, co nas bardzo cieszy. Questy rozlokowane są praktycznie w całym kraju. Z roku na rok robimy ich coraz więcej.
Gry terenowe stają się coraz bardziej popularne?
– Gry terenowe zdecydowanie stają się coraz bardziej popularne, aczkolwiek questing delikatnie rozróżniamy od gier terenowych, bo nie jest to gra jednorazowa – zaznacza Lenart-Wojna. – Jest to gra, która trafia na ogólnopolską stronę questing.pl oraz do aplikacji mobilnej „Questing – gry terenowe”. Można ją robić w każdym momencie, kiedy tylko chcemy.
CZYTAJ: „Zaginieni” mieszkańcy. Co zmieni się w opłatach za śmieci?
– Przechodzimy obok budowli znajdujących się w ogrodzie księżnej, czyli Parku Książąt Czartoryskich – mówi Grażyna Bartnik-Szymańska, adiunkt w Muzeum Czartoryskich w Puławach. – Będziemy rozwiązywać zagadki, rebusy, czasami coś policzymy. Mija 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli i ten quest też poświęcony jest właśnie jej. To też jest taka alternatywa dla takich zwykłych przewodników, książek, ulotek. Szczególnie dla młodzieży, która może też poznać historię puławskiej rezydencji, działalności księżnej Izabeli i tego, co dokonała w Puławach, właśnie za pomocą takich rymowanych słów, poprzez quest.
– Przyszłam tutaj ze swoimi wychowankami, klasą ósmą – mówi Martyna Fijałkowska, nauczycielka historii. – Myślę, że to dobra forma poznawania historii, tym bardziej że to jest historia lokalna, a tak naprawdę, nie oszukujmy się, teraz dużo jeździmy, zwiedzamy, podróżujemy, a myślę, że o tej swojej rodzimej historii, tutejszej, uczniowie wiedzą najmniej, więc myślę, że super pomysł.
– Ten quest prowadzi nas od punktu do punktu, musimy rozwiązywać zagadki – wskazuje Edyta Lenart-Wojna. – Co jest najważniejsze, aby rozwiązać quest, czyli rozwiązać zagadki i znaleźć skarb na końcu trasy, musimy go przeczytać ze zrozumieniem, co czasami bywa trudne dla niektórych, ale okazuje się, że tylko ten, który przeczyta ze zrozumieniem tekst, bezwiednie też posiądzie wiedzę na temat regionu, bo nagle ją zrozumie i zdobędzie skarb. Skarbem jest albo linoryt ukryty gdzieś w terenie, albo pieczęć. Natomiast ja zawsze twierdzę, że tym największym skarbem jest wiedza, którą zdobędziemy podczas przejścia questu.
Edukacyjną grę terenową w formie papierowej można pobrać w puławskim muzeum. Rozwiązanie zagadek i przejście trasy zajmuje niecałą godzinę.
ŁuG / opr. WM
Fot. wikipedia.org, domena publiczna
Pliki dźwiękowe
Historia w terenie. Wyjątkowy quest o Izabeli Czartoryskiej



![Nie tylko lanie wosku. Dawne obyczaje andrzejkowe [ZDJĘCIA] 3 EAttachments91072752c823279e6388408d95a05d1b28676d7 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/11/EAttachments91072752c823279e6388408d95a05d1b28676d7_xl-350x250.jpg)
![Wypadek na ekspresówce. Kilka osób poszkodowanych [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA] 4 EAttachments9106142ff7bf9d7f65cb382f9c1ec866dad169d xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/11/EAttachments9106142ff7bf9d7f65cb382f9c1ec866dad169d_xl-350x250.jpg)





