W województwie lubelskim trwa przygotowywanie wykazu miejsc, które mogłyby zostać zmodernizowane w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Pracuje nad tym straż pożarna, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego i samorządowcy.
– Zbieramy te miejsca, mamy nadzieję przedstawić je w najbliższych tygodniach – mówił w Radiu Lublin wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. – Zbieramy miejsca, gdzie można by było szybko zainwestować i doprowadzić je do użyteczności. Na razie na poziomie powiatów i gminy jest analiza w niektórych obiektach, np. szkołach, tzw. tysiąclatkach. One były budowane już z takim przystosowaniem i te miejsca moglibyśmy bardzo szybko przygotować. I chcemy właśnie zacząć od takich miejsc, w które można zainwestować i przywrócić ich funkcje. Idziemy w tym kierunku, żeby te miejsca stopniowo przygotowywać. Na pewno we wszystkich obiektach, które będą budowane, od razu będą założenia, żeby one powstawały.
CZYTAJ: Lublin: trwa weryfikacja schronów i miejsc ukrycia
W Lubelskiem znajduje się kilkadziesiąt schronów, głównie przy zakładach przemysłowych, szkołach „tysiąclatkach”, a także wspólnotach mieszkaniowych budowanych na potrzeby dużych zakładów pracy. Wszystkie te miejsca wymagają jednak remontu.
CZYTAJ: Remont i budowa. Zajmą się schronami w regionie
W najbliższych miesiącach na tzw. Flankę Wschodnią, w tym na Lubelszczyznę, mają trafić pieniądze między innymi na remont i budowę schronów. Wszystko to element Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
EwKa / opr. LisA
Fot. pixabay.com