Dziś (07.04) przypada Światowy Dzień Zdrowia. To dobra okazja, by porozmawiać o planach inwestycyjnych szpitala w Białej Podlaskiej dotyczących między innymi budowy wielospecjalistycznego ośrodka terapii jednodniowej, a także rozwoju bialskiej onkologii. Z zastępcą dyrektora do spraw medycznych szpitala dr nauk medycznych Pawłem Chwalukiem rozmawia Małgorzata Tymicka.
Budowa wielospecjalistycznego ośrodka to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne, świadczone w trybie ambulatoryjnym. Jakie świadczenia będą tutaj udzielane?
Ośrodek terapii jednodniowej jest przede wszystkim miejscem, gdzie będą świadczone usługi z zakresu okulistyki, ale nie tylko. Z tego miejsca będą korzystać również inni specjaliści pracujący w dziedzinach zabiegowych, a wykonujący tutaj procedury, które mogą być właśnie zamknięte w trybie jednodniowym. To mogą być liczne zabiegi z zakresu urologii, niektóre z zakresu chirurgii, również ginekologii, być może w przyszłości laryngologii.
CZYTAJ: W Koszołach stanie ferma? Część mieszkańców nie chce uciążliwej inwestycji
Czy powstanie takiego ośrodka sprawi, że skróci się czas oczekiwania na zabiegi medyczne? Wiadomo, że część pacjentów, którzy obecnie są hospitalizowani będzie mogła trafić do ośrodka i ich pobyt skróci się do jednego dnia. Czy to ogólnie wpłynie na zmniejszenie kolejek oczekujących na zabiegi?
Będzie to też dodatkowe miejsce, bo nie rezygnujemy z niczego, czyli mamy tutaj dodatkowe sale operacyjne, dodatkowe gabinety i w jakiś sposób na to skrócenie możemy liczyć, chociaż jeśli chodzi o zaćmę, no to tutaj praktycznie kolejki już w tej chwili nie istnieją, więc nie sądzę, żeby zmieniło się coś w tym zakresie istotnie, jeśli chodzi o czas oczekiwania, bo już praktycznie nie może być wiele krótszy niż jest w tej chwili. W innych zakresach zapewne tak. Liczymy też na to, że przeniesienie części drobniejszych zabiegów do tego miejsca zwiększy dostępność bloku operacyjnego i innej infrastruktury dla pacjentów hospitalizowanych, choćby też i łóżek szpitalnych. Jakieś skrócenia mogą tutaj oczywiście być.
Na jakie świadczenia najdłużej teraz czekają pacjenci?
Najdłuższe oczekiwanie jest na zabiegi planowe, ponieważ zabiegi, które muszą być wykonane w trybie nagłym, są w takim trybie wykonywane. Chciałem zwrócić uwagę na to, że coraz większym problemem, wciąż narastającym mimo tego, że to jest problem wszędzie dostrzegany i traktowany priorytetowo, są choroby nowotworowe. Wykonujemy też coraz więcej operacji ze wskazaniem onkologicznym. Te operacje mają priorytet – to jest jasne, ale ten priorytet jak gdyby powoduje zwiększone oczekiwanie, a te rzeczy, które są o mniejszym ciężarze – takie zabiegi, które traktujemy zwykle jako planowe.
Pozostańmy jeszcze przy chorobach onkologicznych. Od 1 kwietnia weszły w życie główne założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Te założenia to lepsza jakość i organizacja leczenia chorych na raka. Bialski szpital jest włączony w Krajową Sieć Onkologiczną. Placówka może pochwalić się nowym obiektem, gdzie utworzono oddziały onkologiczne. Teraz planowana jest budowa kolejnego obiektu, gdzie również leczenie otrzymywać będą chorzy na raka. Czy wprowadzenie KSO rzeczywiście poprawi jakość leczenia?
To, co jest związane z datą 1 kwietnia tego roku, to że ośrodki, które nie weszły do KSO nie będą mogły w ogóle prowadzić leczenia onkologicznego, więc zobaczymy, jak to się przełoży. Liczymy, że tak, takie są na pewno założenia tego projektu, które się opierają na tym, jak to założenia wszystkich sieci, żeby pacjenci otrzymywali pomoc w ośrodkach, które są do tego najlepiej przystosowane, które gromadzą największe doświadczenie w tym zakresie, zatrudniają specjalistów o najwyższym poziomie kompetencji. Założeniem wszystkich sieci w KSO jest też wyrównanie szans pacjentów na dostęp do terapii – tej, którą tylko medycyna może zaoferować, jak najlepszej.
CZYTAJ: Mogą służyć do produkcji leków. Naukowcy badają gniazda mrówek
Jeśli chodzi o budowę kolejnego obiektu, gdzie będą świadczone usługi związane z leczeniem onkologicznym – czy tutaj jakieś nowości państwo wprowadzą?
Leczenie onkologiczne to takie trzy filary – leczenie zachowawcze, które czasem nazywamy leczeniem systemowym czy chemioterapią, coraz mniej jest tej chemioterapii, coraz więcej immunoterapii, różnych terapii specyficznych, ale jest to leczenie niezabiegowe; leczenie operacyjne bądź też zabiegowe, i radioterapia. Nie mamy tego trzeciego elementu – nie mamy radioterapii. I rozumiem, że pytanie jest o to, czy będziemy ją posiadać u siebie. Bardzo prawdopodobne, że tak będzie. Liczymy na to.
Cała rozmowa w materiale audio:
Budowa wielospecjalistycznego ośrodka terapii jednodniowej przy bialskim szpitalu już się rozpoczęła. Jej koszt wyniesie ok. 50 mln, z czego większość funduszy pochodzi ze środków unijnych.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej Facebook