Dziś (13.04) Kościół katolicki świętuje Niedzielę Palmową, nazywaną też Niedzielą Męki Pańskiej. Ta VI Niedziela Wielkiego Postu rozpoczyna Wielki Tydzień – okres przygotowania duchowego do Wielkanocy. Jest to czas szczególnego skupienia, przeżywania męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W Wielki Czwartek (17.04) rozpocznie się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, poprzedzające Zmartwychwstanie Pańskie.
W Niedzielę Palmową w Watykanie na placu św. Piotra o godzinie 10.00 odbędzie się upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i msza święta z okazji tej uroczystości. Celebracji liturgii będzie przewodniczył wicedziekan Kolegium Kardynalskiego – kardynał Leonardo Sandri.
Niedziela Palmowa jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, znanych już w IV wieku. Została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, kilka dni przed ukrzyżowaniem. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych. Święto nawiązuje do ewangelicznego przekazu, według którego ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi, wołając: „Hosanna!”. W liturgii jest czytany opis Męki Pańskiej. W kościołach tego dnia święci się palmy, będące symbolem męczeństwa, jak i zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią.
– W parafii świętego Michała Archanioła tradycyjnie w obchody Niedzieli Palmowej zaangażowali się parafianie. Inscenizacja upamiętniająca wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy rozpocznie się o godzinie 11.00. Procesja wyruszy z punktu duszpasterstwa akademickiego – mówi ks. Michał Gosk.
W Kościele palmy święci się od VII wieku, w Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. W niektórych rejonach kraju gałązki palmowe zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny.
W Polsce przedwojennej najbardziej dekoracyjne palmy wykonywano na Wileńszczyźnie, obecnie znane i cenione są te z Łowicza. Z pięknych palm słynie też Lipnica Murowana koło Tarnowa, w której od 1958 roku odbywa się znany w całym kraju Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Prezentowane na nim palmy osiągają kilkadziesiąt metrów wysokości.
POSŁUCHAJ PODCASTU:
Wiara. Poradnik dla wątpiących
Tradycyjnie, palmy, poświęcone w Niedzielę Palmową, są palone w Wielką Sobotę, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy to w Środę Popielcową ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych.
Informacyjna Agencja Radiowa / MaT / opr. PaW
Fot. archiwum