Wystawa „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”
Wystawa „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” to szansa na odczarowanie zwierząt, które kultura wpisała w „straszne” schematy. Rekin po filmie „Szczęki” budzi grozę, nietoperz łączy się z hrabią Draculą, a kot z opowiadań Edgara Allana Poe może wydawać się zły i tajemniczy.
Autorka odczarowująca „straszne” zwierzęta to Ewelina Kruszewska, projektantka graficzna, która łączy sztukę z nowymi technologiami. Absolwentka malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, od lat projektuje okładki książek, plakaty i animacje. Jej prace cechuje minimalizm, oszczędna forma i precyzyjna gra kolorem. Ewelina Kruszewska jest pasjonatką muzyki elektronicznej i wszystkiego, co pozwala łączyć dźwięk z obrazem. Na co dzień pracuje w Dziale Wystaw i Wydawnictw Państwowego Muzeum na Majdanku.
Ekspozycja pozwoli spojrzeć na takie stworzenia jak ćma trupia główka czy rekin z zupełnie innej perspektywy. Wstęp na wystawę, którą można oglądać od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00 jest wolny.
Fot. lublin.eu
Wystawa dla fanów żużla
Wystawa z okazji Stulecia Sportu Żużlowego to sentymentalna podróż w romantyczne czasy początków żużla na świecie, aż po czasy współczesne w Polsce i Lublinie. Ekspozycję można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Zwiedzający zobaczą zabytkowe motocykle żużlowe, w tym najstarszy egzemplarz z 1934 roku, a także wiele motocykli znanych żużlowców.
Wśród atrakcji pojawi się również ogromne wielkoformatowe kalendarium przedstawiające historię czarnego sportu na świecie, w Polsce i Lublinie. Dostępne są także filmy historyczne pokazujące historię światowego, a także lubelskiego speedwaya.
Niespodzianką jest eksponat, który dotychczas nie był prezentowany podczas cyklu wystaw, a ma ogromną wartość kolekcjonerską.
Ekspozycję „100 lat żużla” można oglądać w CSK do 7 maja.
Fot. Krzysztof Radzki
Koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego
Marek Napiórkowski i Artur Lesicki wystąpią w Teatrze Starym w Lublinie.
W tym roku mija 10 lat od wydania nominowanej do nagrody Fryderyk płyty „Celuloid”, pierwszego duetowego projektu Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Dzisiejszy koncert to celebrowanie tego jubileuszu.
Album „Celuloid” to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej, m.in.: Krzysztofa Komedę, Wojciecha Kilara czy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Zestaw kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej do dzieł m.in.: Romana Polańskiego czy Andrzeja Wajdy, uzupełniają autorskie utwory Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.
Początek koncertu o 19.00 w Teatrze Starym w Lublinie.
Fot. materiały prasowe
Mundurowa Majówka w Kozłówce
W pałacu Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się „Mundurowa Majówka”. To kulturalno-edukacyjne wydarzenie przybliżające działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Kozłówce oraz innych służb mundurowych związanych z Kozłówką i regionem. W programie wydarzenia jest konferencja „Mundur w służbie ojczyzny”, pokaz musztry i możliwości bojowych straży pożarnej prezentacje sprzętu strażackiego, oraz sprzętu wojskowego.
Z kolei w sobotę w Kozłówce zaplanowano obchody Konstytucji 3 maja, Dnia Polonii i Polaków za granicą.
Chcąc wpisać się w obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zaplanowano wspólne odtańczenie najbardziej znanego polskiego tańca – poloneza. Pokazowy taniec zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Sokół” z Kamionki. Po wspólnym korowodzie odbędzie się krótki koncert pieśni patriotycznych również w wykonaniu Zespołu „Sokół”.
Więcej formacji na stronie muzeumzamoyskich.pl.
Fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Koncert patriotyczny w Filharmonii Lubelskiej
Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert patriotyczny. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Vincentego Kozlovsky’ego.
Koncert odbędzie się w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich. W programie jest m.in. dzieło „Z życia narodu” Zygmunta Noskowskiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów europejskich drugiej połowy XIX wieku. Artysta czerpał z polskiego folkloru muzycznego, którego był znawcą, tworząc jego artystyczne opracowania.
Koncert rozpocznie się o 19.00 w Filharmonii Lubelskiej.
Fot. Filharmonia Lubelska