Ogród Botaniczny UMCS świętuje swój jubileusz 60-lecia utworzenia i działalności. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji dla zwiedzających.
– Przygotowaliśmy bogatą ofertę dla młodszych, jak i dla starszych – mówi dyrektorka Ogrodu Botanicznego UMCS, Grażyna Szymczak: – 3 maja spotkamy się z grupami rekonstrukcyjnymi, a z pieśnią patriotyczną spotkamy się w ogrodzie 6 maja. Będą wystawy i rzeźby oraz film. W ciągu całego sezonu będą artyści uczyli warsztatu malarskiego. Nie zabraknie sportu – będzie Botaniczna Piątka. Będzie święto botaniki, które już od kilku lat organizujemy i ono na pewno w tym roku będzie takie właśnie jubileuszowe, edukacyjne.
– Nasz ogród to wspaniałe miejsce, aby spędzić miło i rodzinnie czas – mówi Magdalena Pluta z Ogrodu Botanicznego UMCS. – Rozpoczynamy sezon. Tak patrząc na ubiegły rok było to ponad 78 tysięcy zwiedzających. Liczymy na to, że ta ilość będzie z każdym rokiem rosła.
Ogród dla zwiedzających jest otwarty codziennie do końca października. Wydarzenia organizowane w Ogrodzie będą na bieżąco udostępniane na stronie Ogrodu Botanicznego UMCS. Pierwszym wydarzeniem w ramach jubileuszu jest wystawa akwareli lubelskiego artysty – Artura Przybysza.
Wystawa akwareli w sercu lubelskiego Ogrodu Botanicznego
Wystawę „Cztery pory roku – od świtu do zmierzchu” autorstwa Artura Przybysza można oglądać w Dworku Kościuszków w Lublinie. Jest pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia utworzenia i działalności Ogrodu Botanicznego UMCS.
Artysta jest lublinianinem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich – Grupy Lubelskiej.
– Akwarelą maluję już ponad 20 lat – mówi autor, Artur Przybysz. – Tu się człowiek uczy całe życie. Widzę moje prace sprzed kilku lat i widzę błędy, które teraz inaczej bym namalował. Tematy są różne: przyroda, miasto nocy, Trójmiasto. Będzie z 50 prac w różnych formatach.
Ogród jest idealnym miejscem do tworzenia sztuki – mówi Mieczysława Goś z Dworku Kościuszków. – W ogrodzie jest piękna natura, a wiadomo akwarela lubi naturę więc to wszystko jest tak spójne. Dworek ma tak urokliwy charakter, że akwarela tutaj sprawdza się doskonale.
Prace Artura Przybysza były wystawiane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Słowenii czy Wietnamie. Artysta od blisko trzech lat jest związany z Dworkiem Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS, gdzie prowadzi warsztaty dla pasjonatów akwareli.
BoS / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska