– Nie ma nowoczesnej uczelni bez współpracy z biznesem – powiedział w porannej rozmowie Radia Lublin rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Radosław Dobrowolski.
Ponadto jego zdaniem ważne są też inwestycje w ludzi oraz w sprzęt np. nowoczesny rezonans magnetyczny. – Jest to sprzęt, którym w skali ogólnoświatowej dysponuje raptem 50 jednostek naukowo-badawczych. Ma on właśnie charakter badawczy. Kooperujemy z różnymi podmiotami – w oczywisty sposób z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, ale również z instytutami Polskiej Akademii Nauk, warszawskimi i krakowskimi. Tu realizowane są projekty badawcze w konsorcyjnym wymiarze.
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie proponuje studia na 100 kierunkach i 300 specjalnościach. Rozpoczyna się nabór na pierwszy rok studiów.
– Uczelnia utrzymuje wysoki stopień umiędzynarodowienia – dodaje profesor Radosław Dobrowolski. – Ten wskaźnik na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przekracza 11 procent. To znaczy, że ponad co dziesiąty student na uniwersytecie to obcokrajowiec. Młodzi ludzie studiujący u nas pochodzą z prawie 60 krajów świata. Ta oferta skierowana do obcokrajowców w języku obcym – realizowana głównie w języku angielskim – obejmuje w tej chwili 12 kierunków studiów.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Obecnie na UMCS studiuje około 17 tysięcy studentów, w tym 1700 cudzoziemców z blisko 50 krajów świata. Uczelnia od kilku lat działa w Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATENA – to wymiana studentów, naukowców, a także wspólne badania naukowe.
MaTo / RMaj / opr. LisA
Fot. Paweł Pikul / RL