Komedię kryminalną Juliusza Machulskiego „Rybka canero” wystawiają uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach. Młodzież pod opieką nauczycieli tworzy kostiumy, scenografię, oprawę muzyczną i świetlną. Przygotowania trwały półtora roku.
Efekty, jak na teatr amatorski, są imponujące. – Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy przyszłam do pracy. Narodził się pomysł, żeby reaktywować teatr. Wiedziałam, że kilkadziesiąt lat temu on w tej szkole istniał. Postanowiłam spróbować – mówi w rozmowie z Radiem Lublin nauczycielka Beata Burecka. – Tym razem jest to sztuka Machulskiego „Rybka canero” z wątkiem kryminalnym. Komedia omyłek, która zaskakuje. Komedia o rodzinie. Komedia, która obnaża ludzkie wady – dodaje.
– Jest to twór nowoczesny, który skłania do myślenia przez kontrowersyjne aspekty – opowiada Maciej Łukaszewski, który gra Bola Lachowicza.
– Chciałabym, żeby uczniowie zwrócili uwagę na relacje rodzinne, które trzeba wypracowywać. Pamiętali o wartościach, jakie powinny przyświecać każdej rodzinie – podkreśla Burecka.
– Moja postać jest sztandarowym przykładem tego, jak bycie zgorzkniałym rujnuje bardzo dużo sytuacji i do wielu nieprzyjemnych doprowadza – zaznacza grający w spektaklu Grzegorz Mroczek. – Widzimy, że Ignacy beznadziejnie traktuje swoją rodzinę, a on kreuje się w roli ofiary – dodaje.
– Potencjał naszych uczniów motywuje nas do tego, żeby zorganizować to tak jak to tutaj wygląda, czyli przywieźć tu pół naszych domów – opowiada odpowiadająca za scenografię Katarzyna Dedtkowska. – Gdziekolwiek się udałam, na przykład do zakładu pogrzebowego, by pożyczyć urny, które stoją na kominku, to usłyszałam, że oczywiście chętnie pożyczą. Poza tym dostaliśmy wózek inwalidzki. Jest pożyczony od firmy z opieki długoterminowej. Także gdziekolwiek się nie zgłosiliśmy tam wszyscy dla edukacji nam pomagali – dodaje.
– Współczesna młodzież musi mieć jakieś pasje, bo czeka na nią wiele zewnętrznych zagrożeń – tłumaczy Burek. – Wydaje mi się, że kiedy zajmuje się sztuką to jest coś co ją rozwija. Okazuje się, że młodzież z naszego teatru wybiera kierunki artystyczne związane z teatrem. Czasem aktorstwo, czasem reżyseria – dodaje.
„Rybka canero” to już siódma sztuka szkolnego teatru, który funkcjonuje w puławskiej placówce od ponad 10 lat. Młodych aktorów będzie można obejrzeć na dużej scenie Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” przy ulicy Wojska Polskiego 4 jutro (16.04) o godzinie 10.00.
ŁuG / opr. PaW
Fot. pixabay.com