Nie było nieprawidłowości ze strony szpitala podczas pobytu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii – ocenił lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Otrzymaliśmy wyjaśnienia ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej dotyczące organizacji pracy na oddziale kardiologii w odniesieniu do doniesień medialnych w związku z hospitalizacją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – mówi Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ. – Z informacji, które otrzymaliśmy, wynika, że ruch pacjentów, czyli przyjęcia i wypisy z oddziału, nie odbiegały od normy. Leczenie na oddziale kardiologii nie było ograniczone, a pacjenci mieli zapewnioną opiekę i mogli korzystać z przysługujących im praw, w tym do odwiedzin osób bliskich.
Jak przekazuje NFZ, do tej pory nie wpłynęły też skargi pacjentów na leczenie czy odmowę leczenia w oddziale kardiologii w tym czasie.
CZYTAJ: Prezes PiS w lubelskim szpitalu. Dyrektor: NFZ otrzymał od nas wszystkie informacje
Prezes PiS Jarosław Kaczyński trafił pod koniec lutego do szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie na rutynowe, wcześniej zaplanowane badania – przypomina Polska Agencja Prasowa. Z relacji „Gazety Wyborczej” wynika, że miał zostać przyjęty na kardiologię jako pacjent NN (tj. osoba o nieustalonej tożsamości) i zająć pojedynczą salę, która została odseparowana od pozostałej części placówki. Według ustaleń Onetu zamknięto dla niego pół oddziału.
CZYTAJ: Pobyt prezesa PiS w szpitalu wojewódzkim. Lubelski NFZ chce wyjaśnień
Do sprawy odniósł się w oświadczeniu dyrektor placówki Piotr Matej, który zaprzeczył doniesieniom, że Kaczyński witany był przez niego w szpitalu kwiatami, bo – jak wyjaśnił – sam był wtedy hospitalizowany i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Przyjęcie pacjenta jako NN nazwał nieporozumieniem, do którego doszło „najprawdopodobniej pod wpływem emocji ze strony personelu szpitala”. Dodał, że po przybyciu kierownika oddziału kardiologii „zostały niezwłocznie wprowadzone zmiany zgodne z obowiązującą procedurą”.
CZYTAJ: Prezes PiS w lubelskim szpitalu. Politycy komentują
Dyrektor dementował też doniesienia o zamknięciu połowy oddziału w związku z pobytem prezesa PiS. Podkreślił, że kardiologia „jak każdego dnia, funkcjonowała w sposób rutynowy” oraz wykonywano zaplanowane procedury i zabiegi.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie podlega samorządowi województwa lubelskiego, gdzie marszałkiem jest Jarosław Stawiarski z PiS.
RyK / Polska Agencja Prasowa / opr. WM
Fot. archiwum RL