Nowe technologie służą osobom z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. A nawet drogie sprzęty można otrzymać za darmo lub za niewielką – zwrotną – opłatą od odpowiednich instytucji, między innymi ośrodków wsparcia i testów finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Te techniczne nowinki prezentowane były we wtorek (15.04) w Mełgwi. Wśród nich był między innymi „mówik” prezentowany przez Małgorzatę Żyłowską, konsultanta w zakresie niepełnosprawności ruchowych: – „Mówik” to forma komunikacji alternatywnej zastępującej mowę. Niektóre dzieci w spektrum autyzmu mają trudność w porozumiewaniu się albo w ogóle nie mówią. A za pomocą tego urządzenia mogą sygnalizować swoje potrzeby. Każdy rodzic czy opiekun dziecka niepełnosprawnego dostosowuje do potrzeb tego dziecka kafelki na urządzeniu, za pomocą których dziecko będzie przekazywało na przykład: „Mamo, chcę jeść”, „Mamo chcę pić”, „Mamo chcę do szkoły”.
CZYTAJ: Wesprze osoby z niepełnosprawnością. Nowa placówka na mapie Lublina
– Miałam sposobność pracować z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami. Wśród nich było dużo mających trudności z porozumiewaniem się. Ten program służył im do kontaktu z otoczeniem – opowiada Elżbieta Ścibior, były pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku. – Jest na przykład niemówiąca dziewczynka po porażeniu mózgowym, która korzystała z superprzyrządu, zwanego cyberokiem. Wskazywała nim, co chciałaby, jakie ma potrzeby. I okazywało się, że świetnie sobie z tym radzi.
– W naszym ośrodku funkcjonuje Ośrodek Wsparcia i Testów, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są tam sprzęty i technologie asystujące dla osób z różnymi niepełnosprawnościami: dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu, niepełnosprawnościami ruchowymi – wylicza Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku. – Są to różnego rodzaju komunikatory, są też lupy i powiększalniki dla osób niedowidzących. Mamy całą gamę sprzętu, który może być wypożyczony osobom z niepełnosprawnościami z całego województwa lubelskiego. Nie jest on przeznaczony tylko dla osób z terenu naszego powiatu. Takich ośrodków w województwie lubelskim są dwa, natomiast całej Polsce dziewiętnaście. Wypożyczenie jest zupełnie bezpłatne.
– To nie są już dawne czasy, gdzie siedziało się w domu, w czterech ścianach. Nie można było wyjść na dwór, tylko czekało się na pomoc innej osoby – mówi pani Małgorzata, osoba z niepełnosprawnościami.
– Najbardziej interesującą kwestią są wszelkie instrumenty i technologie, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu osobom niepełnosprawnym. Są wśród nich na przykład podnośniki, koncentratory tlenu, tablety, laptopy, linijki Braille’owskie. Największą nowością są okulary AI dla osób niedowidzących. Te okulary umożliwiają im lepsze funkcjonowanie w otoczeniu. Taka osoba otrzymuje informację, na przykład: „masz koszulę w kratę” albo „idziesz do określonego miejsca i skręć w lewo, a teraz w prawo”. To jest takie trochę zastępowanie psa przewodnika – mówi Monika Wac, dyrektor Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Coraz więcej osób chce korzystać z technologii. Ale istotne jest, żeby rodzina i opiekunowie też mieli świadomość, iż ważne jest, że osoba niepełnosprawna dzięki tym nowym technologiom może spędzać wolny czas w sposób ciekawy, może porozumieć się z innymi, może lepiej funkcjonować – dodaje Elżbieta Krupa.
Aby otrzymać taki sprzęt, należy zgłosić się do Ośrodka Wsparcia i Testów przy ul. Norwida 4 w Świdniku. Można także skontaktować się z nim mailowo pod adresem owit.swidnik@sosw.eu lub zadzwonić 535 783 598.
PaSe / opr. ToMa
Fot. i film Sebastian Pawlak