W wieku 78 lat zmarł rzeźbiarz i pedagog, prof. Adam Myjak. Pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie sześciokrotnie. Za swoje dokonania był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prof. Myjak był kierownikiem Zakładu Rzeźby na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.
– Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i pedagoga, wieloletniego rektora Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Profesor Myjak za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – poinformowało w sobotę (05.04) MKiDN.
– Wywarł ogromny wpływ na wizerunek Akademii, dbając o jej dobre imię, tradycję i prestiż – napisała uczelnia. – Żegnamy wielkiego artystę, wyjątkowego człowieka, niepodważalny autorytet. Profesora wielce zasłużonego dla warszawskiej ASP oraz kultury polskiej – czytamy na stronie internetowej ASP.
Adam Myjak urodził się 3 stycznia 1947 r. w Starym Sączu. W połowie lat 60. rozpoczął studia wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Stanisława Słoniny, Stanisława Kulona i Mariana Wnuka. Po obronie pracy dyplomowej u Jana B. Chmielewskiego związał się na stałe z macierzystą uczelnią. W latach 1979–1981 przebywał na stypendium im. Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu w RFN, gdzie na tamtejszym uniwersytecie na Wydziale Sztuki.
Sześciokrotnie był rektorem stołecznej ASP. Prowadził tam pracownię rzeźby. Był także redaktorem graficznym czasopisma „Orientacja” oraz miesięcznika literackiego „Nowy Wyraz”.
CZYTAJ: „Sztuka to dla mnie terapia”. Wystawa rzeźb prof. Adama Myjaka w lubelskim CSK
Poza rzeźbą miał w swym dorobku projekty i realizacje monumentalne, podejmowane m.in. z Antonim Januszem Pastwą, z którym wygrali konkurs na pomnik w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych. Zaprojektowali granitowy monument z napisem „Żołnierzom polskim spoczywającym w ziemi katyńskiej”. Montaż pomnika przerwano po interwencji ambasady ZSRS w Warszawie, gdy autorzy nie wyrazili zgody na napis, że sprawcami zbrodni w Katyniu byli Niemcy. Od 1995 r. pomnik stoi na Kamionku w Warszawie.
Adam Myjak był m.in. autorem pomnika Homo Homini w Kielcach poświęconego zamachowi na budynki World Trade Center w Nowym Jorku (2006). W swoim dorobku miał ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W 2006 r. odbyła się wystawa indywidualna w warszawskiej Zachęcie, a rok później w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
28 listopada 2019 r. na uroczystym posiedzeniu Rady Naukowej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych prof. Myjak otrzymał tytuł Doctor Honoris Causa. Z tej okazji w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie otwarto wystawę prezentująca jego twórczość.
Wspólnie z dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarem Dąbrowskim prowadził Galerię „Opera” w Teatrze Wielkim.
Za dokonania artystyczne prof. Myjak był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
PAP / opr. PrzeG
Fot. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie FB