Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk został uznany za winnego składania nieprawdziwych zeznań. To postanowienie Sądu Okręgowego w Kielcach, które kończy proces apelacyjny. Jednocześnie sąd odwoławczy uniewinnił Andrzeja Wnuka od drugiego zarzutu dotyczącego tworzenia fałszywych dowodów.
– Sąd pierwszej instancji, czyli Sąd Rejonowy w Kielcach, uznał sprawstwo oskarżonego w zakresie dwóch czynów. Sąd Okręgowy zmienił ten wyrok – mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach Jan Klocek. – Sąd odwoławczy po rozpoznaniu apelacji obrońcy oskarżonego zmienił zaskarżony wyrok, uniewinniając oskarżonego od drugiego zarzutu, czyli przestępstwa kwalifikowanego z Artykułu 235.
– Nie zgadzam się z wyrokiem sądu – powiedział Radiu Lublin Andrzej Wnuk. – To, że sąd uniewinnił mnie z drugiego zarzutu, nie oznacza, że pierwszy zarzut jest właściwy. Niestety tak to w dzisiejszych czasach jest, że sądy działają jak działają. Natomiast w związku z tym wyrokiem składam dzisiaj rezygnację na ręce marszałka z funkcji dyrektora szpitala psychiatrycznego w Radecznicy, dla czystości życia publicznego, żeby nie było wątpliwości.
Andrzej Wnuk został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Będzie też musiał zapłacić koszty postępowania apelacyjnego.
Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach jest prawomocny, ale Andrzej Wnuk już zapowiedział złożenie kasacji do Sądu Najwyższego.
Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Remigiusz Małecki poinformował, że Zarząd Województwa przyjął rezygnację Wnuka z funkcji dyrektora szpitala w Radecznicy.
Andrzej Wnuk wyraził zgodę zgodę na publikację swojego nazwiska i wizerunku.
MaK / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska/ archiwum RL