Nikola Kołodziejczyk – kompozytor, aranżer i dyrygent przygotował wielkoorkiestrowe kompozycje oparte na „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza we współczesnej interpretacji literackiej Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Tak powstała suita „Budyń o smaku Mickiewicza”.

Nikola Kołodziejczyk w swoim siedemnastoosobowym zespole sięgnął po niespotykane zestawienia instrumentów – sekcji rytmicznej. Wokalistom towarzyszą handpany, wibrafon, gitary elektryczne, flet altowy, trąbka, saksofon, puzon basowy czy klarnet basowy.
– Cieszę się, że jestem na scenie z grupą niesamowitych muzyków – mówi w rozmowie z Józefem Szopińskim Nikola Kołodziejczyk.
Wykonania wokalne Tomasza Organka, Agi Kiepuszewskiej, Natalii Grosiak i Macieja Starnawskiego zacierają stylistyczne granice i skupiają uwagę słuchacza na treści. Dzieło zamówione przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego ukazuje twórczość polskiego wieszcza na nowo, zarówno przez jedyne w swoim rodzaju teksty Szymkiewicza, jak i przez innowacyjne kompozycje. Projekt podkreśla ponadczasowy charakter twórczości Mickiewicza i zachęca słuchaczy do sięgnięcia po teksty źródłowe.
JSz / opr. PaW
Fot. Agnieszka Kiepuszewska / nadesłane
Pliki dźwiękowe
„Budyń o smaku Mickiewicza”. Projekt, który podkreśla ponadczasowy charakter twórczości wieszcza narodowego











![Fotograficznymi śladami Miłosza. Wyjątkowa wystawa otwarta [ZDJĘCIA] 9 EAttachments92799506915c2e117adf615dd8e6e47291997fd xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments92799506915c2e117adf615dd8e6e47291997fd_xl-350x250.jpg)


