„50 Międzywojewódzkich Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych” to publikacja, której promocja towarzyszy jubileuszowej edycji tych spotkań, które odbywają się w Tarnogrodzie.
– Książka odkrywa „sejmikową kuchnię”. Zawiera ciekawostki z historii spotkań wiejskich teatrów – mówi współautor publikacji Andrzej Szoszkiewicz. – Każdy rok to jest taka rozkładówka i do każdej edycji dobraliśmy temat wiodący. Jest też omówienie konkretnego sejmiku, czyli ile występowało zespołów, jakie dominowały style, jest dużo wypowiedzi. To taka sentymentalna podróż.
Publikacja została wydana staraniem Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, na którego scenie przez trzy dni prezentowały się wiejskie teatry.
CZYTAJ: Świętują okrągły jubileusz! Wiejskie zespoły teatralne spotkały się w Tarnogrodzie
W niedzielę mogliśmy zobaczyć m.in. „Sonińskie chrzciny” w wykonaniu Zespołu Ludowego Sonina z Podkarpacia. – Jeśli ktoś po raz pierwszy zostawał chrzestnymi, była u nas taka tradycja, że wiązało im się nogi pod stołem, okadzało, zakładało wianki. Przy tym były przyśpiewki, że to oni mają obowiązek pomagać tym rodzicom i wspierać dziecko – mówi kierownik zespołu Barbara Czechowicz.
Na zakończenie sejmiku zespoły z Mazowsza i Lubelskiego zaprezentowały obrzędy wielkanocne i weselne.
SzyK / opr. ToMa
Fot. Tarnogrodzki Ośrodek Kultury Facebook