Pracownie czynności dnia codziennego otworzono w Lublinie. Jest to miejsce, gdzie osoby z wadami wzroku będą mogły w bezpiecznych warunkach przystosować się codziennego do życia.
CZYTAJ: Aby mogli funkcjonować na nowo. Lubelski Oddział Związku Niewidomych tworzy mikrodom!
– Bardzo dużo osób traci wzrok w wyniku różnych chorób. Takie osoby potrzebują wsparcia w odnalezieniu się w świecie bez jednego z głównych zmysłów – mówi dyrektorka Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Niewidomych Justyna Szafranek. – Mamy aneks kuchenny, część garberobianą, część jadalnianą, w których nasi instruktorzy będą uczyć różnych technik radzenia sobie bezwzrokowo. W dobie kiedy wady wzroku naprawdę postępują, jest to nie lada wyzwanie dla okulistów, a także dla organizacji pozarządowych, żeby zaopiekować się społeczeństwem.
– Jednym z celów tego projektu jest zniwelowanie wykluczenia osób z niepełnosprawnością, żeby mogły się aktywizować, aby samodzielnie funkcjonować we własnym środowisku domowym, mogły wykorzystywać jak najwięcej swoich sił i sprawczości – mówi trener w pracowni czynności dnia codziennego Wioletta Krać-Wrona.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku wynika, że prawie 3 mln osób w Polsce ma uszkodzenia lub choroby narządu wzroku.
Pracownia czynności dnia codziennego znajduje się przy ul. Klemensa Junoszy 49 w Lublinie.
InYa / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki