Nowoczesny sprzęt medyczny trafi do szpitali w Łucku na Ukrainie i w Puławach. Jakość i komfort leczenia, między innymi pacjentów kardiologicznych, ma się poprawić.
– To efekt realizacji wspólnego projektu ze szpitalem w Łucku i naszej wieloletniej współpracy – tłumaczy dyrektor puławskiego szpitala, dr Marek Paździor. – Udało nam się uzyskać finansowanie blisko 2 miliony 800 tys. euro na zakup bardzo nowoczesnego sprzętu, takiego jak angiograf, który będzie służył do diagnostyki, leczenia schorzeń układu sercowo-naczyniowego, dwa aparaty USG wraz z dużym oprzyrządowaniem, koloskop oraz histeroskop. Bliźniacze produkty będą dostarczone na Ukrainę.
– Takie sprzęty są ogromnie istotne również dla naszych pacjentów – potwierdza Irena Siczkaruk ze szpitala w Łucku. – Bardzo trudna sytuacja, która jest w naszym kraju. Bardzo cieszymy się, że ten projekt powstaje. Staramy się robić wszystko, żeby jak najlepiej udzielać pomocy naszym pacjentom. Daje to nam wiarę, że to nie koniec, pomimo tych problemów. Dalej żyjemy, dalej trzeba pracować, dalej udzielać pomocy. To też nadaje wiarę naszym pacjentom.
– My jeden angiograf już mamy, ale drugi poszerzy możliwości leczenia – wyjaśnia kierownik oddziału kardiologii w puławskim szpitalu dr Jacek Gniot. – Obecnie dysponujemy pracownią hemodynamiczną i jednym stołem angiograficznym, na którym wykonujemy zabiegi z zakresu hemodynamicznego. Jest to leczenie zawałów, ostrych zespołów wieńcowych. Natomiast jeżeli chcemy wykonywać specjalistyczne zabiegi z zakresu elektrofizjologii, potrzebny jest nam angiograf, który jest inaczej skonfigurowany. Na tym sprzęcie, który jest teraz w szpitalu, możemy robić podstawowe zabiegi. Bardziej skomplikowane, specjalistyczne już wymagają innej konfiguracji i innego sprzętu, bardziej rozbudowanego.
CZYTAJ: Minister sportu: Przygotowałem specjalne programy dla Lubelskiego [ZDJĘCIA]
– Współpraca lubelskich szpitali z Łuckiem trwa już od wielu lat – przypomina były dyrektor puławskiego szpitala, a obecnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej Piotr Rybak. – Inicjatywa wyszła od lekarza z Łucka, doktora Andrieja, który przyjechał i nam zaproponował współpracę. A dlaczego nam? Dlatego, że my się znaliśmy. Mieliśmy z tym samym szpitalem w Łucku projekt z Łęczną, dotyczący oparzeń dzieci.
– Dzięki tej współpracy i temu projektowi pacjenci zyskają dostęp do lepszej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych – dodaje starosta puławski Teresa Gutowska. – To jest ważne w tym momencie, bo choroby cywilizacyjne rozwijają się, jest ich coraz więcej. Natomiast zdrowie nie zna granic. Dlatego to jest ogromnie ważne, że możemy w tym projekcie współpracować i służyć sobie wzajemnie pomocą.
– Bo ten projekt nie opiera się tylko na zakupie sprzętu – wyjaśnia dyrektor puławskiego szpitala Marek Paździor. – Są to również konferencje szkoleniowe, seminaria, przyjazd pracowników ukraińskich do szpitala do Puław. Również potem wizytacja naszego personelu medycznego w bliźniaczym, zaprzyjaźnionym szpitalu w Łucku, celem podwyższenia kwalifikacji, wymiany doświadczeń, poglądów w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych czy chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób układu nerwowego w zakresie neurologii jak również chorób onkologicznych.
Dodajmy, że pierwszy sprzęt medyczny z tego projektu trafi do szpitali w Puławach i Łucku za około trzy miesiące.
A projekt rozpoczęła dziś (13.03) w puławskim starostwie powiatowym konferencja, w której wzięli udział lekarze z Polski i Ukrainy.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. Powiat Puławski FB