Trwa drugi dzień II Spotkań z muzyką, sztuką i kulturą francuską na KUL-u. Na dzisiaj przygotowano finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Francji i Frankofonii. O godzinie 12:00 wykłady o sztuce art deco, muzyce i literaturze francuskiej, następnie quizy z nagrodami oraz występy muzyczne.
– W finale bierze udział około 60 osób z całej Polski – mówi dr hab. Judyta Niedokos z Katedry Kultur i Literatur Romańskich KUL. – To osoby z Wrocławia, Legnicy, Gniezna, z Podkarpacia. W tym roku odpowiadają na pytania dotyczące piosenki francuskiej, muzyki francuskiej. Głównymi nagrodami są trzy złote indeksy na romanistykę.
– Moim marzeniem jest pojechać do Francji – mówi finalistka konkursu, Maria Mirosław z Żywca. – Zawsze bardzo interesowałam się Francją, uczyłam się francuskiego od 5 klasy podstawówki. Bardzo podoba mi się ten język. Stwierdziłam, że to bardzo ciekawe wziąć udział w konkursie wiedzy o Francji i Frankofonii. Istotne, żeby znać ważnych artystów, jak na przykład Céline Dion czy Édith Piaf.
Organizatorami wydarzenia są kierunki: romanistyka, muzykologia oraz historia sztuki KUL.
Laureaci:
I miejsce – Jakub Michalec, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu (opiekun Anita Gasek)
II miejsce – Laura Porębska, III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu (opiekun Małgorzata Mazur)
III miejsce – Maja Kozłowska, I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (opiekun Jagoda Grobelna)
BoS / opr. WM
Fot. Romanistyka KUL