215 lat temu, 1 marca 1810 roku (podawane są także inne daty), w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki. Nazywany „poetą fortepianu” artysta jest też uważany za jednego z najlepszych kompozytorów epoki romantyzmu. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie kilka lat. Wychował się w Polsce, ale większość życia spędził w Paryżu. Tam też zmarł na gruźlicę w 1849 roku. Od prawie dwóch wieków utwory Chopina są punktem odniesienia oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Rozbrzmiewają na wszystkich kontynentach.
CZYTAJ: Lublin: miasto szuka nowej siedziby dla Teatru Andersena
Poeta romantyczny Cyprian Kamil Norwid napisał o nim: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”. Fryderyk Chopin, obdarzony wielką wrażliwością artystyczną, stworzył indywidualny styl, łączący narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej ze stylistyką romantyczną. Był wielkim patriotą. Swoją muzyką upominał się o wolność dla ojczyzny, będącej wówczas pod zaborami. Skomponował dwa koncerty fortepianowe, 57 mazurków, a także liczne polonezy, nokturny, preludia, ballady, sonaty, etiudy, scherza, ronda i pieśni.
Wywarł ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów, między innymi Edvarda Griega, Claude’a Debussy’ego, Maurice’a Ravela czy Siergieja Rachmaninowa.
Od 1927 roku w Polsce jest organizowany Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina z udziałem najwybitniejszych artystów z całego świata. Jest to najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny, o wielkim prestiżu i rozgłosie. Kolejny, dziewiętnasty już konkurs odbędzie się w tym roku (2025). Rozpocznie się 2 października w Filharmonii Narodowej. Organizowane są także festiwale muzyki Chopina, między innymi w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu i Gandawie.
Informacyjna Agencja Radiowa / opr. PaW
Fot. Louis-Auguste Bisson, Public domain, via Wikimedia Commons