Z raportu opublikowanego przez UNICEF wynika, że 60 procent polskich dzieci jest szczęśliwych. Rodzice mają bardziej optymistyczne spojrzenie na tę sprawę, bo 80 procent z nich uważa, że ich pociechy są szczęśliwe.
– Wynika z tego, że mamy 20 procent opiekunów, którzy nie zwracają uwagi na to, jak wygląda dobrostan psychiczny ich pociech – mówi dr n. med. Aleksandra Radoń, naczelny psycholog w Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie. – Nie możemy tego zrzucać ani na system ochrony zdrowia, ani na szkoły, ani na instytucje pozarządowe, bo rolą rodzica jest wychowywanie dziecka, ale też zwracanie uwagi na jego dobrostan psychiczny.
CZYTAJ: Dramatyczne zgłoszenia. Cisi bohaterowie niosą pomoc [ZDJĘCIA]
– Technologia zabiera dzieciom czas na życie w realu i przez to mają różne problemy, od zaburzeń nastroju, przez zaburzenia adaptacyjne – mówi lek. Anna Taracha-Mocarska. – Dzieci mają mniej czasu na nawiązywanie prawdziwych relacji. Doświadczamy teraz kryzysu relacji z rodzicami czy rówieśnikami. Bo zastępują je nam dużo płytsze kontakty w świecie wirtualnym.
– Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z Internetu, a uzależnienie od smartfona często dotyka całych rodzin – poinformował Państwowy Instytut Badawczy NASK z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
O zdrowiu psychicznym uczniów w dobie nowych technologii eksperci rozmawiali w Lublinie podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Akademii WSEI.
LilKa / opr. ToMa
Fot. pixabay.com