Dziś po raz 6. obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto to ustanowiono w 2020 roku i przypada ono w dniu urodzin słynnego biskupa i astronoma, Mikołaja Kopernika.
– Chcemy w ten sposób upamiętnić dokonania wcześniejszych pokoleń naukowców – powiedział w porannej rozmowie Radia Lublin prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, prof. Wiesław Gruszecki. – Przyjechaliśmy tu samochodami dzięki nauce. Sprawdziliśmy parę razy maile w telefonie albo media społecznościowe. Nasz głos dociera na falach eteru albo za pomocą Internetu też głównie dzięki odkryciom naukowym, dzięki pasji, poświęceniu wielu ludzi przed nami. Ludzi, którzy nie tylko poświęcili swój czas, energię, ale i wciągnęli następne pokolenia do tej sztafety.
Jaki wpływ na rozwój nauki ma sztuczna inteligencja?
– Sztuczna inteligencja jest na takim poziomie rozwoju, że bardzo pomaga nauce, co nie oznacza, że nie niesie to za sobą pewnego ryzyka – dodaje prof. Wiesław Gruszecki. – Zasoby sztucznej inteligencji i algorytmy na tyle już się wyuczyły, że zaobserwowaliśmy nie ewolucję, a rewolucję – wybuch różnych narzędzi takich, jak Chat GPT. Ale też musimy pamiętać, że sztuczna inteligencja karmi się tylko zdobyczami naszej cywilizacji, naszej wiedzy. Ale jeśli my zachłyśniemy się tym, przekierujemy naszą aktywność z życia, z eksperymentów, chociażby na operowanie tylko sztuczną inteligencją, system szybko się zatka.
Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Cała rozmowa w materiale wideo:
MaTo / ToNie / opr. LisA
Fot. RL