Będzie asystował w aplikacji mObywatel, pomoże urzędnikom i petentom w tworzeniu dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało polski model językowy sztucznej inteligencji o nazwie PLLuM.
CZYTAJ: Koszulka, która naładuje nam telefon? Prace na UMCS trwają
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że to narzędzie usprawni zarówno obsługę, jak i pracę administracji. – Ma dawać poczucie, że administracja wyciąga rękę do obywatela – dodał minister.
PLLuM już jest testowany w Ministerstwie Cyfryzacji. Pod koniec listopada tego roku będzie gotowy moduł korekty wyjścia dużego dialogowego modelu językowego. W grudniu zostanie przekazany model językowy dla języka polskiego oraz projekt wirtualnego asystenta.
Model ma się posługiwać naturalnym i zrozumiałym językiem. Do algorytmów została wgrana szeroka wiedza polityczna i społeczna. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski zapowiedział, że PLLuM pojawi się jako asystent w aplikacji mObywatel. W związku z coraz większą liczbą dostępnych dokumentów taki ruch będzie niezbędny.
PLLuM będzie darmowy i dostępny dla wszystkich obywateli.
Informacyjna Agencja Radiowa / opr. PaW
Fot. PAP / Tomasz Gzell








![Awaria systemu weryfikacji leków została opanowana [AKTUALIZACJA] 9 EAttachments94050380f33d0da8caf49fa3354c5ec82440453 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/03/EAttachments94050380f33d0da8caf49fa3354c5ec82440453_xl-350x250.jpg)

