Pozostałość rośliny liczącej co najmniej 310 mln lat odkryto na północnym zachodzie Portugalii. Jest to nowy gatunek, który reprezentuje mało znaną dotychczas grupę prymitywnych roślin – podaje Polska Agencja Prasowa.
Do odkrycia doszło na jednej ze skarp w miejscowości Fanzeres, położonej koło miasta Gondomar.
Na znalezisko natrafili paleontoldzy z Uniwersytetu Madery w Funchal oraz naukowcy z Wydziału Nauk i Technologii na Uniwersytecie w Coimbrze.
CZYTAJ: Przelot bolidu nad Polską. Kawałki meteorytu znalezione w Lubelskiem! [ZDJĘCIA]
Znaleziona roślina należy do roślin nagonasiennych, z gromady roślin naczyniowych, które rosły w epoce karbonu – ocenia kierujący pracami badawczymi Pedro Correi. Dodał on, że dzięki analizom można zdobyć wiedzę na temat tego, w jaki sposób ewoluowały te rośliny.
Podkreślił, że roślina ta była dotychczas nieznana nauce. Nowy gatunek nazwano Palaeopteridium andrenelii.
– Gatunek ten reprezentuje mało znaną dotychczas grupę prymitywnych roślin, a zarazem mało powszechnych w rejestrach skamielin na terenie Półwyspu Iberyjskiego – wyjaśnił portugalski naukowiec. – Znaleziony okaz to przedstawiciel roślin z rzędu Noeggerathiales, rzadko znajdowanych dotychczas w Europie. Wśród roślin tego rzędu znaliśmy dotychczas na Półwyspie Iberyjskim dziesięć gatunków, z czego ten jest drugim znalezionym w Portugalii.
Nowe odkrycie dowodzi, że rząd roślin Noeggerathiales „mógł być bardziej zróżnicowany”, niż przypuszczali naukowcy.
Polska Agencja Prasowa / RL / opr. WM
Fot. pixabay.com