Lubelscy specjaliści znaleźli się w gronie najbardziej 100 wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia. Listy ogłosił „Puls Medycyny”.
Na najniższym stopniu podium w gronie najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia znalazł się związany z naszym regionem wiceminister zdrowia Marek Kos.
Na tej samej liście, na 34. miejscu uplasował się kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala, prorektor KUL ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych. Tuż za nim – na 35. miejscu – jest Tomasz Zieliński – lubelski lekarz, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. 40. miejsce przypadło neurologowi profesorowi Konradowi Rejdakowi, który kieruje Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 4.
CZYTAJ: Kamizelki nożoodporne i kursy samoobrony. Wiceminister o bezpieczeństwie ratowników medycznych
Na drugiej liście opublikowanej przez „Puls Medycyny”, wśród 100 najbardziej ważnych osób w polskiej medycynie na 2. miejscu znalazł się profesor Maciej Banach – kardiolog i prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który należy do kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych. 8. miejsce przypadło prof. Piotrowi H. Skarżyńskiemu, specjaliście otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii, foniatrii i zdrowia publicznego, dyrektorowi ds. nauki i rozwoju Instytutu Narządów Zmysłów, a także pracownikowi dydaktycznemu Wydziału Filologicznego UMCS.
40. miejsce w rankingu zajął profesor Krzysztof Giannopoulos – specjalista chorób wewnętrznych, hematologii klinicznej i doświadczalnej, kierownikowi Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Miejsce 67. przyznano prof. Robertowi Rejdakowi, kierownikowi Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Banku Rogówki i Tkanek Oka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Listy 100 „Pulsu Medycyny” to jeden z najbardziej prestiżowych rankingów w polskiej medycynie i ochronie zdrowia. Od ponad 20 lat ocenia największy wkład w rozwój nauk medycznych.
RyK / opr. WM
Fot. pixabay.com