Koszulka, która umożliwi naładowanie telefonu – nad tym między innymi pracują naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Będzie to możliwe dzięki specjalnym tkaninom węglowym.
CZYTAJ: Będzie polski reaktor jądrowy? Pracuje nad nim doktorant Politechniki Lubelskiej
Obecnie bardzo mocno rozwija się trend nazywany tekstroniką. Chodzi o nadanie tkaninom funkcji innych niż tylko ubraniowa. Podstawowym zastosowaniem, o którym się mówi jest użycie tkanin jako baterii. – Tkaniny węglowe są doskonałymi kandydatami – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dr hab. Mariusz Barczak z Katedry Chemii Teoretycznej. – Wyglądają zupełnie jak koszulki, jak fragmenty ubrań. Można wręcz z nich uszyć odzież. Jednocześnie mają tę cechę, że mogą stanowić elektrody do materiałów. Mogą zapewnić nam ładowanie jakiś urządzeń, chociażby telefonu. Wychodząc na dwór tak naprawdę nasze ubranie może nam służyć jako bateria. To jest bardzo ciekawy temat. Oczywiście stawiamy w tym pierwsze kroki. Dzięki projektowi z Narodowego Centrum Nauki, który uzyskaliśmy. W ciągu kilku lat mamy zamiar otrzymać tego typu tkaniny. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że będziemy współpracować z uczelnią amerykańską City College of New York, która ma bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie – dodaje.
Są dwa zasadnicze powody dlaczego taka tkanina jest przydatna do tego typu zastosowań. – Po pierwsze przewodzi prąd, a po drugie ma strukturę porowatą – tłumaczy dr hab. Barczak. – Posiada miliony, miliardy bardzo niewielkich kanalików. Dużo mniejszych niż średnica włosa. To pozwala wykorzystać ją właśnie w zastosowaniach bateryjnych – dodaje.
To tylko jedno z zastosowań tkanin węglowych, nad którymi pracują naukowcy z UMCS-u. Wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zajmują się tkaninami, które będą mogły być wykorzystywane jako opatrunki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przyspieszających krzepnięcie krwi.
POSŁUCHAJ NASZEGO PODCASTU „SEKRETY NAUKI”.
LilKa / opr. PaW
Fot. pixabay.com