– Rada nadzorcza powołała Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa spółki od 3 marca 2025 r. na okres wspólnej kadencji zarządu, obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2023-2025 – poinformował w czwartek (27.05) PZU w komunikacie. Do czasu uzyskania zgody KNF, Klesyk będzie pełnił obowiązki prezesa – przekazała Polska Agencja Prasowa.
Andrzej Klesyk urodził się w Lublinie. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydział Nauk Społecznych, kierunek ekonomia oraz Harvard Business School, gdzie uzyskał tytuł MBA. Ponadto odbył liczne szkolenia za granicą związane z sektorem finansowym i zarządzaniem, w tym ogólnoświatowe szkolenia dla partnerów i dyrektorów zarządzających The Boston Consulting Group.
CZYTAJ: Lublin: opłaty za wywóz śmieci pójdą w górę
– Cieszę się, że będę mógł dokończyć proces transformacji PZU, który zapoczątkowałem przed laty. Głęboko wierzę, że jest to firma, która może robić rzeczy nieosiągalne dla innych jako prawdziwy lider, kreujący rynkowe standardy. Powinna zawsze mierzyć najwyżej, być numerem jeden w każdym z kluczowych dla niej obszarów. Zarówno rynek, jak i sama organizacja mogą zawsze oczekiwać ode mnie decyzyjności, odpowiedzialności, profesjonalizmu, jasnej i uczciwej komunikacji, a wkrótce pierwszych konkretów – powiedział Andrzej Klesyk cytowany w komunikacie spółki.
Klesyk był już wcześniej prezesem PZU w latach 2007-2015, zrezygnował 8 grudnia 2015 r. po przejęciu władzy przez PiS. W czasie jego prezesury w 2009 r. zakończony został konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki czemu Skarb Państwa uniknął płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU miało otwartą drogę do oferty publicznej. W maju 2010 r. akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie.
21 stycznia 2025 r. Andrzej Klesyk został członkiem rady nadzorczej PZU. Pod koniec stycznia rada nadzorcza PZU delegowała Andrzeja Klesyka do wykonywania czynności prezesa zarządu PZU, a ze składu zarządu odwołany został dotychczasowy prezes Artur Olech. Klesyk został delegowany do czasowego wykonywania czynności do czasu powołania prezesa zarządu, jednak na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.
Klesyk oceniał dotychczas, że strategia PZU nie będzie zmieniana, ale w kilku aspektach wymaga ona doprecyzowania, co może stać się do końca marca. Zapowiedział większą jasność, jeśli chodzi o przyszłość banków w grupie i doprecyzowanie sposobu zarządzania kapitałem.
Na początku grudnia PZU opublikowało strategię na lata 2025-27, która zakłada m.in. uproszczenie struktury grupy i konsolidację aktywów bankowych. Ubezpieczyciel informował, że planowana jest sprzedaż posiadanych akcji Alior do Pekao, aby wygenerować wartość dla grupy PZU oraz pozostałych akcjonariuszy obu banków. PZU i Pekao podpisały list intencyjny dotyczący zbycia udziałów w Alior Banku do Banku Pekao.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. materiały prasowe PZU