W radiu trudno pobyć w ciszy, ale możemy o niej porozmawiać. Na przykład o tym, że czasem zdarza się, że nawet cisza milknie. Kiedy? O tym i nie tylko rozmawiałam z Piotrem Fronczewskim przy okazji jego wizyty w Lubinie i spektaklu „Ja Feuerbach”. Wrócimy do tego spotkania.
„Którędy do raju?” Nie ma aplikacji, która w odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, wskaże naszą lokalizację i poprowadzi do celu. „Przebłysk”, książka Roberta Rienta, autora m.in. „Świadka” i „Duchów Jeremiego”, to opowieść o poszukiwaniu raju, podróży dookoła świata, podczas której autor spotkał się nie tylko z lasem amazońskim i syberyjską tajgą, ale także ze swoimi lękami, pragnieniami, iluzjami i przeszłością. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołam fragmenty spotkania w Teatrze Starym, podczas którego o tym rozmawialiśmy. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy i jaką siłę ma opowiadanie historii.
Jakie strategie na przetrwanie przyjmują białoruskie osoby tworzące literaturę? Dlaczego publikują swoje dzieła pod pseudonimami, a kiedy przyjeżdżają do Polski na festiwale literackie, ich organizatorzy muszą dbać o to, żeby nie znalazły się na żadnych zdjęciach? O tym i nie tylko Irina Lappo rozmawiała na Festiwalu Stolica Języka Polskiego ze Sviatlaną Kurs, znana pod pseudonimem Eva Viežnaviec i Pawłem Passinim. Przywołam fragmenty spotkania.
Najnowszy numer kwartalnika Akcent przejrzy jego redaktor naczelny Bogusław Wróblewski
W 436. odcinku słuchowiska Bazarek Wiesława gubi się, odnajduje w gąszczu i pije herbatę.
Na zdjęciu od lewej: Irina Lappo, Swiatłana Kurs / Ewa Wieżnawiec, Paweł Passini.