Lubelską Nagrodę Naukową im. Profesora Edmunda Prosta otrzymał literaturoznawca prof. dr hab. Dariusz Skórczewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nagrodę, zwaną „Lubelskim Noblem”, dostał za pracę „Fantazmaty skolonizowanych Polaków. Studia o tożsamości kulturowej”.
CZYTAJ: 60 kolizji na lubelskich drogach. Wszystko w jeden dzień [ZDJĘCIA]
– To dla mnie bardzo duże wyróżnienie – przyznaje laureat. – Moje badania dotyczą także kultury popularnej: filmu, serialu, powieści dla młodzieży. Starałem „uporać się” z takimi działami, które wyznaczyły marszrutę intelektualna i poszukiwania mojego pokolenia, zadając sobie wciąż pytania: W jaki sposób te teksty kultury odcisnęły się na nich i przełożyły na związane z polem władzy odniesienia? W jaki sposób były one zdeterminowane wieloletnim brakiem suwerenności Polski? W jaki sposób stały się elementem kształtowanym i kształtującym tożsamość Polaków w minionych pokoleniach?
W książce można znaleźć między innymi rozważania na temat: serialu „Stawiam na Tolka Banana”, cyklu powieści o Panu Samochodziku, kina Wojciecha Smarzowskiego, ale także literatury Josepha Conrada.
Lubelska Nagroda Naukowa przyznawana jest od 2000 roku. Kandydatów zgłaszają rady wydziałów, a wyłaniają rektorzy lubelskich uczelni. Od 2008 r. nosi ona imię zmarłego prezesa Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, prof. Edmunda Prosta.
RyK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski