W Nowy Rok przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza czy pielęgniarki POZ złożył swoją deklarację – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na terenie województwa lubelskiego jest 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia trzeba wezwać karetkę lub zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Jednocześnie medycy przypominają, że na SOR nie idzie się w razie przeziębienia czy niestrawności lub po receptę albo skierowanie.
GDZIE SZUKAĆ PUNKTÓW NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ?
Do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy udać się np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych – zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych. Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim można znaleźć poniżej.
CZYTAJ: Świąteczna choroba? Wiemy gdzie szukać pomocy!
GDZIE DO STOMATOLOGA
W przypadku nagłych problemów dentystycznych można także skorzystać ze stomatologicznej pomocy doraźnej. Jej punkty działają w: Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Kazimierzu Dolnym, Janowie Lubelskim i Zamościu.
POMOC NA SOR
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Wówczas należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. NFZ podkreśla, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.
Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
MaK / opr. ToMa
Fot. pixabay.com