Lublin chce, aby w mieście kwitła edukacja kulturalna. Zaangażowane w nią osoby z różnych środowisk wymieniały się doświadczeniami podczas seminarium „Sieciowanie – Edukacja – Kultura”. To część trzeciej odsłony projektu CreArt, w ramach którego zbudowano kulturalną sieć zrzeszającą kilkanaście miast z niemal całej Europy.
– Edukacja kulturalna stanowi jeden z naszych priorytetów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. – Chodzi o to, żeby w jak największym wymiarze pojawiła się w lubelskich szkołach, żeby instytucje kultury szeroko otworzyły się na młodych ludzi, mając świadomość, że wychowują późniejszych odbiorców. Ale niejednokrotnie wśród tych młodych ludzi są też twórcy.
CZYTAJ: Szczytny cel i wielkie serca. Wyjątkowa aukcja dla dzieci [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zaangażowanie w działania kulturalne daje szansę nie tylko samorealizacji czy rozwoju własnych zainteresowań. Można pozyskać także umiejętności potrzebne w późniejszym życiu czy pracy. Takie możliwości daje choćby wolontariat.
– Zostanie wolontariuszem pozwala na pozyskanie nowych kompetencji – mówi Piotr Madura z Estrady Rzeszowskiej. – Dzięki temu ćwiczy się tzw. miękkie kompetencję. Mówię tutaj o komunikatywności, elastyczności, umiejętności, odnalezienia się w nowej sytuacji czy wystąpieniach publicznych. Przydaje się to niezależnie od tego, w jakiej branży będziemy w przyszłości działać.
Seminarium zorganizowano w Hotelu Ibis w Lublinie.
LilKa / opr. ToMa
Fot. pixabay.com