Siedem nowych miast – w tym aż trzy z powiatu puławskiego – pojawi się w Polsce po Nowym Roku. Status miejski odzyskają Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Wspólnie mają tworzyć nowe „Trójmiasto”, promując w ten sposób swoje walory i zachęcając turystów do przyjazdu.
Wraca normalne
– Wraca sprawiedliwość dziejowa – mówi wójt gminy Końskowola Mariusz Majkutewicz. – Duma rozpiera, że wraca normalne. Bo nie jest tak, iż aspirujemy do czegoś, czego nie było. Bo Końskowola (w XVI wieku) lokowana była jako miasto i znowu miastem jest.
CZYTAJ: W Lubelskiem będą trzy nowe miasta
Jednak część mieszkańców Końskowoli ma obawy związane ze zmianą statusu miejscowości: – Do tej pory dobrze było nam na wsi. Podobno mają być duże opłaty. Ciekawie się nie zapowiada. Nam, mieszkańcom wydaje się, że to się odbije tylko na opłatach – mówią.
Wójt – a od 1 stycznia 2025 r. burmistrz – Majkutewicz dementuje jednak te plotki: – Wszystkie opowieści o wyższych podatkach i utrudnieniach nie są na szczęście prawdziwe. Myślę, że na uzyskaniu praw miejskich zyskamy wizerunkowo. Poza tym będziemy starali się, żeby miejscowość nabrała charakteru bardziej miejskiego.
Dokonuje się historia
– Czuję, że dokonuje się historia, na którą czekało wielu mieszkańców – stwierdza Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica. – Wcześniej odbyły się konsultacje, w których wzięło udział ponad 1000 osób, a więc bardzo dużo. I prawie 80% z nich wyraziło zgodę, żeby Wąwolnica odzyskała prawa miejskie po 155 latach, kiedy to je utraciła po powstaniu styczniowym. Przypomnę, że była to kara za patriotyczną postawę naszych mieszkańców.
Również w tym przypadku wójt rozwiewa obawy mieszkańców związane z potencjalną podwyżką podatków czy innych opłat. – Żadne takie „szykany administracyjne” na naszych mieszkańców nie czekają – deklaruje Marcin Łaguna.
Ogromny prestiż
– Dla mnie to moment historyczny i ogromnie podniosły. To ogromny prestiż, promocja i możliwości pozyskania nowych środków zewnętrznych na rozwój miasta i całej gminy – stwierdza wójt gminy Kurów Arkadiusz Małecki. – Kurów czuje się miastem. Odbywają się tu różnego rodzaju działania takie same jak w większych miastach: koncerty fortepianowe, jarmarki bożonarodzeniowe, festyny, festiwale. A dziś po raz pierwszy zorganizujemy sylwester na Starym Rynku.
– Współpraca pomiędzy nowymi miastami będzie na pewno – deklaruje Mariusz Majkutewicz. – Wszystkie trzy gminy sąsiadują ze sobą, mamy wspólne interesy i na pewno będziemy starali się wykorzystać ten potencjał. Czy będzie to w kierunku turystycznym? Zobaczymy. Ale na pewno podejmiemy wspólne działania. Żeby nie było tak, iż konkurujemy. Będziemy starać się wzmacniać swój potencjał dzięki współpracy.
Warto dodać, że Końskowola, Kurów i Wąwolnica wcześniej straciły prawa miejskie w 1870 roku ukazem caratu. Była to kara za udział mieszkańców tych miejscowości w powstaniu styczniowym.
Oprócz Końskowoli, Kurowa i Wąwolnicy 1 stycznia prawa miejskie otrzymają: Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) i Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).
ŁuG / opr. ToMa
Na zdj. głównym otwarcie ratusza w Końskowoli, fot. archiwum