Choroba nie wybiera… Świąteczne ucztowanie często kończy się bólem brzucha bądź niestrawnością. Co zrobić, gdy rodzinny lekarz nie przyjmuje? Otóż pacjenci w Lubelskiem pomocy mogą szukać w jednym z 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Warto pamiętać, że placówki nocnej i świątecznej opieki w święta oraz dni wolne od pracy dyżurują całodobowo.
– Pacjenci przyjmowani są bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania wizyty – mówi Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Pomoc otrzymuje się bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Otrzymujemy poradę lekarską, zabiegi pielęgniarski, np. zastrzyki. Jeżeli występują wskazania medyczne lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie albo receptę na potrzebne leki.
CZYTAJ: Opieka medyczna w święta. Sprawdź, gdzie szukać pomocy [ADRESY]
W punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje tez rejonizacja, czyli pacjent będzie przyjęty w każdej placówce, do której się zgłosi.
– Bez względu na to, czy jesteśmy w swoim domu czy w gościach, wybieramy z listy placówkę, do której najwygodniej nam dotrzeć i tam jedziemy do lekarza.
Medycy przypominają także, że szpitalne oddziały ratunkowe czy izby przyjęć to miejsca, w których ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka.
– Na SOR nie idzie się w razie przeziębienia czy niestrawności lub po receptę czy skierowanie – przypomina Magdalena Musiatowicz z NFZ. – W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia. Personel medyczny przeprowadza tzw. triaż, czyli ocenia stan zdrowia danej osoby. W pierwszej kolejności przyjmowanie są pacjenci, których stan jest najcięższy. W Lubelskiem działa 17 SOR-ów i 22 izby przyjęć. Medycy zachęcają także do zainstalowania aplikacji mobilnej Moje IKP, gdzie można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie.
CZYTAJ: Gdzie kupić leki w święta i Nowy Rok? Sprawdź, które apteki będą czynne [GODZINY, ADRESY]
– Nie trzeba się logować do aplikacji, aplikacja jest bezpłatna. Można działać natychmiast – zapewnia Magdalena Musiatowicz.
Dodajmy, że w razie bólu zęba ostry dyżur stomatologiczny na NFZ w Lubelskiem w czasie świąt świadczy 5 placówek. Po jednej w Lublinie, Łukowie, Opolu Lubelskiem, Kraśniku i Puławach.
Adresy punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdują się zarówno na stronie internetowej NFZ jak i na radiolublin.pl. Ponadto na naszej stronie internetowej znajdą Państwo także listę całodobowych aptek w Lubelskiem.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com