W Lublinie zakończyła się pierwsza edycja konkursu na szopkę bożonarodzeniową z Lubelszczyzny, który został zorganizowany przez Teatr im. Juliusza Osterwy.
Zwyczaj wykonywania i obnoszenia szopki z kolędą po okolicznych domach znany i popularny był m.in. właśnie na Lubelszczyźnie. Celem konkursu jest ponowne ożywienie tradycji związanej z lubelskimi szopkami oraz kultywowanie jej.
– Zrobiłyśmy szopkę wiejską, która jest drewniana i przykryta strzechą – mówi Justyna Wielgus, przedstawicielka grupy, której szopka zdobyła I nagrodę. – Postanowiłyśmy, że szopki wiejskiej nie możemy połączyć z budynkiem teatru czy ze sceną. Zrobiłyśmy ją w formie spektaklu przedstawionego na scenach Teatru Osterwy. Mamy scenę z przodu, a z tyłu jest szopka wiejska z ruchomymi figurkami. Odnalazłyśmy różne materiały w domu. Także kantyczkę stuletnią, w której był scenariusz takiej szopki, jakie postacie występowały. To wszystko odwzorowałyśmy.
CZYTAJ: Kolędy w wykonaniu przedszkolaków. Można głosować na najlepsze występy
– Objeżdżając Lubelszczyznę dowiedziałem się, że tradycja szopek lubelskich, teatralnych i kolędniczych jest bardzo bogata, ale i nie dopieszczona – mówi Redbad Klynstra, dyrektor teatru. – Jako jedyny teatr wojewódzki czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie i rozwijanie wszystkiego co jest związane z teatrem.
Wystawa pokonkursowa znajduje się w Teatrze Osterwy, przy ul. Narutowicza 17 w Lublinie i będzie otwarta do 7 stycznia.
PBer / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com