W lubelskiej dzielnicy Szerokie powstaje kolejne Miejsce Aktywności Lokalnej. Można było już wziąć udział w świątecznych warsztatach, a także podzielić się swoimi pomysłami na działania.
Miejsca Aktywności Lokalnej to przestrzenie codziennej aktywności mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, otwarte na pomysły i potrzeby osób w każdym wieku. Promują rozwijanie więzi sąsiedzkich, lokalnych, poznawanie się, spędzanie czasu razem, tworzenie przestrzeni wspólnej na zasadach szacunku i wzajemności.
– Dzielnica Szerokie ma dość spory obszar. Natomiast jest to teren, który do tej pory nie został jeszcze zagospodarowany kulturalnie przez miasto – stwierdza Dariusz Figura z Fundacji Teatrikon. – Nie ma tutaj domu kultury, choć prężnie funkcjonuje biblioteka, działania skupiają się też przy parafii. Natomiast widać, że jest to dzielnica trochę mniej aktywizowana. Powstanie takiego miejsca jest ukłonem w kierunku mieszkańców i mieszkanek, by wspólnie postarać się otworzyć tutaj przestrzeń, która będzie odpowiadać na ich potrzeby. Chcemy więc porozmawiać z osobami, które będą naszymi sąsiadami i sąsiadkami o tym, czego oczekują. Bo jest to w tej chwili przestrzeń i będziemy rozmawiać, jak ją zapełnić.
– Od dawna szukałam przestrzeni, gdzie można wyjść z dziećmi, żeby oderwać je od tabletu i mogły spotkać się z kolegami z osiedla i nawiązać nowe znajomości. To miejsce jest bardzo potrzebne, ponieważ fajnie zintegrowałoby mieszkańców – mówią mieszkanki dzielnicy Szerokie.
CZYTAJ: Koziołki opowiadają lubelskie legendy. Inauguracja wyjątkowego szlaku [ZDJĘCIA]
– Będziemy się tu na pewno chcieli wprowadzić aspekt młodzieżowy. Ale mamy też doświadczenia z animowania społeczności seniorów czy osób aktywnych zawodowo poprzez warsztaty, spotkania, pikniki sąsiedzkie. Będziemy się tu starali stworzyć tak zwane „trzecie miejsce”, czyli takie, które nie jest ani pracą, ani domem rodzinnym, ale służy rozwojowi osobistemu każdego, kto tutaj przyjdzie – zapowiada Dariusz Figura.
– Działania tego rodzaju są wyczekiwane przez mieszkańców już od lat – mówi Józef Kaźmierczak, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Szerokie. – Na przykład wśród seniorów są osoby, które chętnie by się taką aktywnością zajęły, a przestrzeni nie ma. Cieszy więc, że będzie.
Oficjalne otwarcie przestrzeni zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku. Do tego czasu organizatorzy wspólnie z mieszkańcami dzielnicy wyposażą przestrzeń oraz zaplanują działania.
ZuS / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska