„Smajewski/Sima. Nieuchwytny portret artysty” to opublikowana niedawno przez wydawnictwo TAKO książka Agnieszki Chwiałkowskiej, której bohaterem jest Michał Smajewski. Artysta w rubrykę zawód wpisywał: rzeźbiarz. Ale to dzięki fotografiom staje się dziś twórcą rozpoznawalnym, choć wciąż jeszcze mało odkrytym, co może się zmienić dzięki książce, która powstała we współpracy z jego rodziną. Smajewski urodził się w polsko – żydowskiej rodzinie na terenie dzisiejszej Białorusi. Jako siedemnastolatek wyjechał do Paryża. Dzięki Gertrude Stein wszedł w środowisko artystów paryskiej awangardy. Agnieszka Chwiałkowska opowie o książce w programie.
Aleksandra Głogowska zrealizowała mini słuchowiska na podstawie „Fraszek” Jana Kochanowskiego. W tym roku przypada 440. rocznica śmierci renesansowego poety. Z reżyserką porozmawiamy o ich ponadczasowym charakterze. „Fraszki” powstały w ramach projektu „Kolekcje Sztuki: Kochanowski” realizowanego przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń we współpracy z RDC, Polskim Radiem Lublin i Teatrem Klasyki Polskiej.
Miłosz Kobiałka fotografuje Kazimierz, w którym jego rodzina mieszka od pokoleń. Prowadzi też grupę na FB – Kazimierz Dolny dla każdego. Po raz kolejny wydał kalendarz, który zdobią wykonane przez niego fotografie miasteczka. Przyniesie go do studia i opowie o miejscach ważnych dla niego.
Zanim zaczniemy wypełniać przyszłoroczny kalendarz wydarzeniami kulturalnymi, wróćmy do kilku, w których uczestniczyliśmy w mijającym roku. Na listach najlepszych książek mijającego roku znajduje się „Pociecha rzeczy okrągłych” Clemensa Setza. To pierwsza wydana w Polsce książka Setza. Przełożyła ją Agnieszka Kowaluk, z którą spotkaliśmy się w niedzielny poranek. Gościliśmy Elizę Kącką, autorkę książki „Wczoraj byłaś zła na zielono”. Nas gościł Wschodni Festiwal Fotografii, który powołali do życia fotografowie: Dorota Awiorko i Wojciech Nieśpiałowski. W czerwcu w Lublinie i wielu innych miastach i miejscowościach na wschodzie Polski odbywały się wystawy, warsztaty, spotkania. Opowiadaliśmy o nim razem z osobami, które prezentowały swoje prace: Magdaleną Chojnacką, Iwoną Suszycką, Wojciechem Pranagalem i Markiem Lapisem. Świętowaliśmy jubileusz Galerii Labirynt na wystawie „Sto lat w labiryncie”. W Galerii Białej towarzyszyliśmy artystom zaproszonym do udziału w wystawie: „Archiwa wyczesane, zszyte, znalezione”. To Bogusław Bachorczyk, Marcin Chomicki, Grzegorz Kozera, Krzysztof Maniak, Irena Nawrot i Anna Nawrot. A skoro mówimy o archiwach – „W pogoni za Hamletem” to tytuł książki, którą napisała aktorka, Anna Nowak. Anna Nowak od lat prowadzi Archiwum Artystyczne Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, jest autorką i redaktorką programów teatralnych oraz publikacji związanych z historią teatru.
W 428. odcinku słuchowiska Bazarek pojawia się Gustaw Pikuszyński.
Fot. Paweł Pikul, na zdjęciu Agnieszka Chwiałkowska