– Działający w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy badający działalność tzw. podkomisji smoleńskiej wszczął pięć śledztw w tej sprawie, w tym dotyczących – jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP – byłego szefa MON i byłego szefa podkomisji, obecnie posła PiS Antoniego Macierewicza.
Zespół śledczy do zbadania nieprawidłowości w funkcjonowaniu tzw. podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza (PiS) w latach 2016-2023 został powołany w Prokuraturze Krajowej 8 listopada. Pracami zespołu sześciu prokuratorów kieruje płk Tomasz Mackiewicz – dyrektor Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej. Nadzór nad pracą zespołu sprawuje szef Prokuratur Krajowej Dariusz Korneluk.
CZYTAJ: Powołano zespół do zbadania nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji smoleńskiej
Pierwszym zadaniem zespołu było rozpoznanie 41 zawiadomień złożonych do Prokuratury Krajowej 25 października 2024 r. przez wiceszefa MON Cezarego Tomczyka o możliwości popełnienia przestępstw w związku z funkcjonowaniem podkomisji.
Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego – jak poinformował w środę (21.11) rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak – prokuratorzy zespołu śledczego wszczęli 18 listopada pięć śledztw. – Wydanie postanowień o wszczęciu śledztw oznacza, że w powyższym zakresie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw – podkreślił prok. Nowak.
CZYTAJ: MON: 41 zawiadomień do prokuratury ws. podkomisji smoleńskiej
Łącznie śledztwa zostały wszczęte w kierunku 21 czynów, z których większość kwalifikowana jest jako przestępstwa z art. 231 par. 1 lub par. 2 Kodeksu karnego, czyli dotyczące przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Dotyczą one – jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP – m.in. byłego szefa MON i byłego szefa tzw. podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.
MON 24 października zaprezentowało raport zespołu badającego prace tzw. podkomisji smoleńskiej. Wynika z niego, że kosztowała ona Skarb Państwa ponad 81 mln zł; w związku z działaniami podkomisji do prokuratury skierowano 41 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym 24 przez jej szefa Antoniego Macierewicza i 10 przez b. szefa MON Mariusza Błaszczaka.
RL / PAP / opr. ToMa