– Niepodległość odzyskuje się długo i nie jest ona dana raz na zawsze – przypomina prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
– Pamiętajmy, że po 1918 roku była także walka o to, co jest wyznacznikiem polskiej niepodległości, czyli silnej polskiej gospodarki – mówi prezydent Żuk. – Dzisiaj powinno się to dobrze skojarzyć, bo w 1924 roku były reformy Władysława Grabskiego, czyli zamiana marki jako waluty na złotego i wprowadzenie silnego złotego. W tym okresie rozpoczęła się również reforma rolna. Inaczej mówiąc, gospodarka stała się czynnikiem napędzającym siłę państwa polskiego. Na niepodległość składa się przede wszystkim danina krwi. Ponieśliśmy ją ogromną, zwłaszcza w walce z wojskami bolszewickimi. Ale też z drugiej strony ta mozolna praca dotycząca wszystkiego – administracji, gospodarki, struktur państwa.
CZYTAJ: Lubelscy radni spotkali się na uroczystej sesji
Prezydent Lublina apeluje też o wspólne działanie ponad partyjnymi podziałami dla zjednoczenia Polaków w kontekście wojny za wschodnią granicą.
– To jest kwestia odwołania się do doświadczenia historycznego, choćby rządu Grabskiego z dwudziestolecia międzywojennego, który był rządem ponad podziałami – mówi prezydent Żuk. – Jeśli zawdzięczamy stabilność gospodarki polskiej Grabskiemu, to pamiętajmy, że ten rząd nie był rządem partyjnym. W którymś momencie politycy potrafili podjąć decyzję zawieszenia wojen politycznych i wybrali rząd, który wprowadzał reformy, budował siłę polskiej gospodarki. Zróbmy to samo – rząd, który będzie ponad podziałami. Oczywiście wybory parlamentarne są za trzy lata, teraz będą wybory prezydenckie. Musimy przez to przejść, ale w warunkach zagrożenia, które mamy na wschodzie, wszyscy muszą stanąć razem.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin
Fot. Iwona Burdzanowska
CZYTAJ: Lublin świętuje odzyskanie niepodległości [FILM]
Prezydent Żuk dodał, że doświadczamy dzisiaj sytuacji geopolitycznej, która tworzy bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski i – jak powiedział – wszyscy muszą stanąć razem.
PaSe / opr. WM
Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki