W Lublinie trwa trzeci – ostatni – dzień kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na najstarszej lubelskiej nekropolii przy Lipowej.
Jak co roku wśród wolontariuszy z puszkami można spotkać polityków, samorządowców, sportowców i ludzi kultury. W tym gronie po raz kolejny jest pisarz, autor kryminałów i lubelski radny Marcin Wroński.
– Nawet nie pamiętam, który raz będę kwestował, wydaje mi się, że co najmniej szósty. Ochrona zabytków zawsze leżała mi na sercu, szczególnie że ten cmentarz jest mi bliski. Nie tylko geograficznie, nie tylko dlatego, że niedaleko mieszkam i często tu bywam, mam tutaj pochowanych bliskich, ale także dlatego, że akcja niejednej mojej książki o ten cmentarz się ocierała – tłumaczy pisarz.
Więcej w materiale wideo:
Wśród kwestujących można spotkać między innymi uczniów lubelskich szkół.
– Dla uczniów to okazja do poznania lokalnej historii, ale także możliwość zdobycia punktów za udział w wolontariacie – mówi nauczycielka ze szkoły podstawowej numer 25 w Lublinie Aneta Kuczyńska-Pochodyla. – Już kolejny rok bierzemy udział w kweście. Teraz jestem wychowawcą ósmej klasy. Tak, jak dzieci powiedziały, liczą się dla nich również punkty do liceum, ale przede wszystkim chcą wspomóc. Kwestujemy, żeby odnowić stare nagrobki, bo wiemy, że jest taka potrzeba. Uczymy ich odpowiedzialności za to co było, za przeszłość. Kształtujemy tożsamość narodową.
Ostatni dzień kwesty zakończy się o godzinie 17.00. Sztab zbiórki mieści się w siedzibie Polskiego Radia Lublin, które jest współorganizatorem kwesty. Z pieniędzy z dotychczasowych zbiórek udało się odnowić ponad 300 zabytkowych nagrobków.
W czasie dwóch pierwszych dni kwesty udało się zebrać prawie 90 tysięcy złotych. Z pieniędzy zebranych w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina chce odnowić 7 lub 8 pomników – w zależności od ostatecznej zebranej kwoty.
MaK / opr. LisA
Fot. Piotr Michalski