Gry planszowe nie tylko dostarczają rozrywki, ale również wpływają na rozwój dziecka w wielu aspektach. Powrót do tradycyjnych form spędzania wolnego czasu, z dala od ekranów i technologii, może przynieść najmłodszym wiele korzyści. W jaki sposób przyczyniają się do tego gry planszowe?
Rozwój umiejętności społecznych
To jeden z podstawowych aspektów gier planszowych, dzięki któremu dzieci uczą się, w jaki sposób komunikować się z innymi, współpracować i dzielić się. To również dobra i bezpieczna przestrzeń do pracy nad swoimi emocjami i umiejętnością ich wyrażania, np. w przypadku gdy rozgrywka nie pójdzie po myśli dziecka.
Granie z innymi oraz rywalizowanie pozwala na naukę zasad dobrego zachowania, szacunku względem przeciwnika oraz rozwiązywania konfliktów.
Wspieranie cierpliwości i koncentracji
Gry planszowe wymagają skupienia i wytrwałości. Tutaj akcja nie toczy się tak szybko i dynamicznie jak w grach komputerowych, jednak konieczność przemyślenia kolejnych ruchów oraz czekanie na swoją kolej mogą pomóc w rozwijaniu cierpliwości i koncentracji. Te cechy będą przydatne również na co dzień – w kontaktach z rówieśnikami, w szkole czy podczas nauki.
Rozwój wyobraźni i kreatywności
Gry planszowe, zwłaszcza te z rozbudowaną fabułą, mogą wpłynąć na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka. Podczas rozgrywek konieczne jest łączenie ze sobą poszczególnych wątków, tworzenie własnych historii, czy interpretowanie obrazów i łączenie faktów. To wszystko stymuluje wyobraźnię i zachęca do twórczego myślenia. Umiejętności te mogą przydać się podczas rozwiązywania problemów społecznych czy zawodowych w przyszłości.
Budowanie relacji
Rozgrywki planszowe, w przeciwieństwie do czasu spędzanego przed ekranem, pomagają w budowaniu i pogłębianiu relacji rodzinnych. Wspólna gra staje się okazją nie tylko do zabawy, ale również spędzenia wartościowego czasu razem, budowania więzi oraz wzmocnienia poczucia bliskości. Rodzice mają przy tym szanse na lepsze poznanie dziecka i obserwowanie, w jaki sposób reaguje na różne sytuacje.
Wspieranie rozwoju emocjonalnego
Szczególnie cenna jest również możliwość przeżywania emocji w bezpiecznym środowisku. Radość związana z wygraną, rozczarowanie i zazdrość po przegranej czy konieczność czekania sprawiają, że dzieci uczą się, w jaki sposób radzić sobie w przypadku różnych sytuacji.
Gry planszowe mogą również pomóc uświadomić dziecku, że sukces czy wygrana nie zawsze przychodzą łatwo i wymagają przy tym odpowiedniego wysiłku. Ta odporność emocjonalna i umiejętność radzenia sobie z wachlarzem emocji mogą okazać się niezwykle pomocne w rozwoju empatii i nauki zasad współżycia społecznego.
Nauka przez zabawę
Wiele gier planszowych łączy zabawę z nauką, dzięki czemu dziecko ma szanse przyswoić zagadnienia z różnych dziedzin. Posługiwanie się słownictwem, liczbami czy różnymi pojęciami matematycznymi oraz datami historycznymi sprawiają, że malec ma szansę ćwiczyć swoje umiejętności językowe, wzbogacać zasób słownictwa oraz uczyć się podstaw matematyki. Wybór konkretnego rodzaju gry edukacyjnej warto uzależnić nie tylko od wieku dziecka, ale również jego potrzeb i preferencji.
Artykuł sponsorowany