Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. Obecnie technologia wspiera pracę urzędników w przetwarzaniu dużych ilości danych czy obsłudze aplikacji, ale w przyszłości planowane jest jej szersze wykorzystanie.
W tym tygodniu ZUS obchodził 90-lecie swojej działalności. Zakład został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 roku.
Wiceprezes ZUS Sławomir Wasielewski, odpowiedzialny za nadzór nad pionem IT, wyjaśnił, że zakład chciałby wykorzystać sztuczną inteligencję również w obszarze orzecznictwa lekarskiego. – Już wiemy, że są na rynku rozwiązania, które potrafią analizować dokumentację medyczną i na tej podstawie oceniać uszczerbek na zdrowiu. Mamy plan wykorzystać właśnie tego typu rozwiązania do procesu orzekania niezdolności do pracy. Nie jest też tajemnicą, że zakładowi brakuje lekarzy orzeczników. Chcemy, żeby te procesy orzekania niezdolności do pracy trwały krócej.
CZYTAJ: Główny inspektor pracy: Sztuczna inteligencja ma ułatwić nam pracę, a nie nas zastąpić
ZUS planuje też wesprzeć pracę swojej infolinii nowymi technologiami, w tym sztuczną inteligencją i chatbotami. – Widzimy tutaj potencjał w sztucznej inteligencji. Chcemy, aby sztuczna inteligencja po pierwsze wspierała i przygotowywała propozycje odpowiedzi dla naszych klientów, którzy zadają pytania mailowe, ale chcemy też, aby właśnie ta sztuczna inteligencja potrafiła umówić na wizytę klienta, ale też odpowiedzieć na prostsze pytania poprzez dokonanie transkrypcji głosu na język pisany i później udzielenie tej odpowiedzi z naszej bazy wiedzy – tłumaczy Sławomir Wasielewski.
Wiceprezes ZUS dodał, że instytucja musi iść z duchem czasu i poszukuje do współpracy firmy specjalizujące się w wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. – Na pewno w naszym przypadku nie będzie tak, że sztuczna inteligencja będzie zastępowała naszych pracowników. Raczej mamy filozofię, żeby ta sztuczna inteligencja wspomagała naszych pracownikach w tych prostszych czynnościach, które może wykonać za nas SI. Obecnie badamy te rozwiązania, ogłosiliśmy konkurs. Mogą zgłaszać się firmy, które mają takie rozwiązania.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja może wykryć zagrożenie zawałem serca nawet z 10-letnim wyprzedzeniem
Obecnie ZUS zarządza środkami, których wartość przekracza 460 miliardów złotych rocznie. Obowiązkowymi ubezpieczeniami objętych jest 16 milionów osób, a blisko 8 milionów pobiera emerytury i renty.
IAR / RL /opr. LisA
Fot. pixabay.com