Lublin na “zieloną transformację miasta” pożyczy ponad 33 miliony złotych. Środki pochodzą Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
– Szukamy wszystkich możliwych źródeł finansowania – mówi prezydent Lublin Krzysztof Żuk. – W związku z planem budowy mieszkań komunalnych. Mówimy tutaj o ul. Wrońskiej. Łącznie całość tego zadania to będzie ok. 402 mln zł. Ale złożyliśmy również wniosek o 4-milionową dotację dla zarządu nieruchomości komunalnych.
CZYTAJ: Lubelskie: MON przyjął alternatywną lokalizację bazy śmigłowców wojskowych
– Wnioski od miast przyjmujemy cały czas, warunki umów są bardzo atrakcyjne dla samorządów – mówi wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Marta Postuła. – Ten instrument zmniejsza im wydatki bieżące, ponieważ jeśli odsetki są równe 0, to niewątpliwie daje możliwość wygospodarowania środków na inne cele. Jest to instrument, o który Polska zabiegała przez dłuższy czas.
Wysokość pożyczki może wynieść od 2 do 500 mln zł. Okres spłaty to maksymalnie 20 lat.
Oprocentowanie może wynieść nawet 0%. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Puławach we wrześniu jako pierwsze w województwie lubelskim podpisało umowę z BGK na pożyczkę wspierającą zieloną transformację. Obecnie BGK w ramach programu rozpatruje cztery wnioski o pożyczki z województwa lubelskiego.
ZAlew / opr. WM
Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki