O istotnej roli Centrów Diagnostyki i Leczenia Endometriozy rozmawiali eksperci na zakończenie II Forum Endometriozy, które odbyło się w Lublinie.
– Centra umożliwią przede wszystkim wczesną diagnozę, dzięki czemu kobiety szybciej otrzymają pomoc ekspertów z zakresu endometriozy – mówi Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji Pokonać Endometriozę. – Na taką kobietę, która jest chora na endometriozę, to musi być plan na całe jej życie. Jeżeli potrzebuje leczenia farmakologicznego i rozpocznie je wcześniej, to być może zapobiegnie wielu operacjom, które mogą się w czasie tej choroby jej życia zdarzyć jeśli będzie źle leczona. Natomiast jeśli dojdzie do operacji, to będzie to jedna ekspercka, specjalistyczna operacja. Jeżeli ta kobieta będzie miała już wykonaną operacje, to potem ma być zaopiekowana przez fizjoterapeutę, dietetyka, psychologa.
Endometrioza jest chorobą z szerokim spektrum objawów. Mogą one dotyczyć nie tylko narządu rodnego kobiety, ale np. także jelit, nerek, kręgosłupa, czy pęcherza moczowego, a nawet płuc. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Nie można jej wyleczyć, ale można łagodzić objawy, na przykład stosując odpowiednią dietę.
CZYTAJ: Nie można jej wyleczyć, ale można łagodzić objawy. O ednometriozie w Lublinie [ZDJĘCIA]
Forum trwało dwa dni. Pierwszego odbyły się wykłady, warsztaty i rozmowy z kobietami zmagającymi się z chorobą. Drugiego odbył się kurs dla lekarzy z diagnostyki endometriozy przy wykorzystaniu badania ultrasonograficznego.
RyK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska