Na temat śmierci księdza Jerzego Popiełuszki jest więcej tajemnic niż faktów – uważają badacze biografii duchownego.
Pewne jest, że ksiądz Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku w okolicy Górska, w drodze powrotnej z Bydgoszczy.
– Zmaltretowane ciało duchownego znaleziono 30 października – po 11 dniach poszukiwań, w Wiśle koło Tamy we Włocławku – mówi pracownik Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL siostra dr Monika Kupczewska. – Był niebezpieczny, bo dużo mówił. Nawet Służba Bezpieczeństwa w raportach pisała: „Trzeba sprawić, żeby zamilknął”. W pierwszych etapach śledztwa funkcjonariusze SB tłumaczyli się, że chcieli go tylko uciszyć. Ta jego medialność, otwarcie na drugiego człowieka wbrew wszystkiemu okazuje się, że były największym zagrożeniem. Historycy też mówią, że ważne było to, że ludzie mogli się policzyć. To poczucie dużej wspólnoty było tak istotne i było też zagrożeniem dla ówczesnych władz komunistycznych.
CZYTAJ: 40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w Lublinie
Jak twierdzą historycy – ksiądz Jerzy Popiełuszko przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce.
– Duchowny zaszczepił w ludziach gen wolności, o której bardzo często mówił w kazaniach – uważa dr hab. Ewa Rzeczkowska z Instytutu Historii KUL. – Tragiczna śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, to zło, które ta śmierć spowodowała, ale też wykiełkowało z tego wszystkiego coś dobrego. Wiemy też o przykładach osób, które wcześniej miały tajne kontakty ze Służbą Bezpieczeństwa, które donosiły, także w środowiskach kościelnych, duchowni, którzy zdecydowali się tę współpracę przerwać.
Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI go do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.
CZYTAJ: „Dekalog Księdza Jerzego…”. Wystawa na KUL-u [ZDJĘCIA]
Dziś mija 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę. W Lublinie uroczystości upamiętniające duchownego rozpoczną się mszą świętą o godzinie 18.00 w kościele rektoralnym przy ulicy Królewskiej. Po nabożeństwie uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem błogosławionego księdza.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. Andrzej Iwański / wikipedia.org