Siatki BHP są czymś, bez czego nie może obejść się branża budowlana. To produkt niezbędny, za pomocą którego można zapewnić pracownikom należyty poziom bezpieczeństwa. Warto przy tym mieć na uwadze, że na rynku dostępne są różne rodzaje siatek. Jakie jest ich zastosowanie? Czy ich użycie jest regulowane przez przepisy?
Siatki bezpieczeństwa BHP – dostępne rodzaje
Co do zasady siatki BHP można podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli asekuracyjne oraz zabezpieczające. Pierwsze wymienione wykorzystuje się w celu ochrony ludzi przed upadkiem z dużej wysokości. Muszą one spełniać wymogi normy PN-EN 12631.
Z kolei siatki zabezpieczające (dostępne m.in. na zamówienie na wymiar na stronie producenta siatek https://sklep.symar.pl/) zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przed spadaniem przedmiotów z wysokości. Mogą być używane także w celu wydzielenia stref niebezpiecznych. Co istotne, siatki asekuracyjne często wykorzystywane są jako ochronne, jednak nie zawsze działa to w drugą stronę – nie każda siatka ochronna może być asekuracyjna.
Istnieje też inny podział, uwzględniający sposób mocowania. Wyróżnia on:
- siatki bezpieczeństwa typu S i T – mocowane w układzie poziomym,
- siatki bezpieczeństwa typu U i V – mocowane w układzie pionowym.
Każda z nich ma nieco inne zastosowanie.
Wykorzystanie siatek bezpieczeństwa w zależności od typu
Siatka bezpieczeństwa typu S ma linę krawędziową zawieszoną poziomo. Służy do zabezpieczenia prac na konstrukcjach szkieletowych hal, dachach, a także przy otworach w stropie budynku.
Siatka typu T mocowana jest na wspornikach znajdujących się wokół obiektu. Wykorzystuje się ją, aby zabezpieczyć prace na czas deskowania i zbrojenia (szczególnie na wyższych kondygnacjach). Sięga się po nią również podczas robót prowadzonych na dachu, którego nachylenie przekracza 20 stopni.
O siatce bezpieczeństwa typu U należy pomyśleć, gdy prace mają być prowadzone na rusztowaniach, dachach płaskich i z nachyleniem do 20 stopni. Jest montowana na pionowych wspornikach.
Siatkę typu V mocuje się wysięgnikach umieszczonych wokół obiektu, zabezpieczając kilka poziomów roboczych jednocześnie. Pod kątem zastosowania można porównać ją do modelu typu T.
Siatki bezpieczeństwa BHP – co na ich temat mówią przepisy?
Kwestię zabezpieczeń stosowanych na stanowiskach pracy na wysokościach reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z 2003 r., nr 47, poz. 401). Są w nim zawarte wymagania dotyczące rusztowań oraz siatek, które są niezbędne szczególnie w sytuacji, gdy prace będą prowadzone bezpośrednio przy ulicy, drodze, w miejscu przejazdu lub przejść pieszych.
Siatki BHP należy poddawać regularnym kontrolom bezpieczeństwa. Wszystko z uwagi na ryzyko utraty właściwości na skutek długotrwałego narażenia na działanie niekorzystnych czynników (takich jak promienie UV). Chcąc mieć pewność, że zabezpieczenie będzie należycie chronić pracowników i osoby postronne, warto postawić na siatkę wysokiej jakości od godnego zaufania producenta.
Artykuł sponsorowany