Trwają ostatnie przygotowania do kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków na jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce – przy ulicy Lipowej w Lublinie. Kwesta rozpocznie się jutro (01.11) i potrwa trzy dni do niedzieli (03.11) włącznie.
Sztab akcji będzie mieścić się w Polskim Radiu Lublin.
– Cmentarz przy ulicy Lipowej to miejsce, w którym można uczyć historii XIX, XX, a nawet XXI wieku – mówi przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska. – Wiele nagrobków posiada napis „obywatel miasta Lublina”. To już dużo nam mówi, bo taki tytuł przyznawała rada miasta i to osobom, które były dla miasta zasłużone. Tu leżą wielcy społecznicy. Tu są pochowani ludzie różnych wyznań i różnych religii, bo to fenomen tego cmentarza. Mamy rzymskich katolików, prawosławnych, protestantów i mamy cmentarz wojskowy, czyli komunalny tutaj od strony ulicy Białej. Jeden ze starszych cmentarzy w naszym kraju. Dlatego warto go zachować.
Piłkarze Motoru Lublin, wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak oraz europosłanka Marta Wcisło, a także senator Jacek Trela będą kwestować jutro (piątek 1 listopada) na rzecz odnowy nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Co roku w zbiórkę angażują się lubelscy samorządowcy, artyści i sportowcy, a także uczniowie i dziennikarze.
CZYTAJ: Policjanci pomogą kierowcom. Wielka mobilizacja przed Wszystkimi Świętymi
Jutro (01.11), czyli podczas pierwszego dnia kwesty wśród wolontariuszy, będą także członkowie zespołu Budka Suflera – Mietek Jurecki oraz Tomasz Zeliszewski oraz poseł Magdalena Filipek-Sobczak.
W sobotę (02.11) swój udział zapowiedzieli m.in europoseł Krzysztof Hetman i prezesi Orlen Oil Motor Lublin. Z kolei w niedzielę (03.11) wśród kwestujących na cmentarzu przy Lipowej będzie można spotkać m.in. Jakuba Wachnika, zawodnika LUK Bogdanka Lublin.
CZYTAJ: Szukasz grobów bliskich? Pomoże wyszukiwarka
W tym roku pieniądze z kwesty zostaną przeznaczone na remont siedmiu albo ośmiu nagrobków. Dotychczas pracom konserwatorskim poddano ok. 300 zabytkowych mogił.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywa wiele osób zasłużonych dla dziejów miasta i Polski, w tym m.in.: Jan Mincel – uwieczniony przez Bolesława Prusa na kartach powieści „Lalka”, a także ks. Piotr Ściegienny – działacz rewolucyjno-demokratyczny, przywódca ludowy, ks. Idzi Radziszewski – pierwszy rektor i współzałożyciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy poeta Józef Czechowicz.
CZYTAJ: Tony śmieci na cmentarzach. Apel o umiar przed Wszystkimi Świętymi
W piątek i sobotę wolontariuszy będzie można spotkać na cmentarzu przy ulicy Lipowej w godz. od 8.00 do 18.00, a w niedzielę od godz. 8.00 do 17.00.
W ciągu 37 lat kwesty odnowionych zostało ponad 300 zabytkowych pomników.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska