W Lublinie trwają dwudniowe obchody w 80. rocznicę deportacji Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego do łagrów NKWD Borowicze i Swierdłowsk.
W czwartek (17.10) w siedzibie IPN otwarto ekspozycję, która składa się z pamiątek po więźniach-łagiernikach sowieckich obozów NKWD, które pochodzą ze zbiorów prywatnych wypożyczonych od członków rodzin zesłańców. Pamiątki można oglądać w siedzibie lubelskiego IPN przy ulicy Wodopojnej do listopada.
CZYTAJ: Lublin: wystawa w 80. rocznicę deportacji żołnierzy polskiego podziemia [ZDJĘCIA]
A dziś (18.10) o 9:00 uroczysty apel odbędzie się w XXVII LO im. Zesłańców Sybiru przy ul. Biedronki w Lublinie, następnie na Skwerze Borowiczan przy ul. Nowy Świat zaplanowano uroczystość patriotyczną z udziałem 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczystości zakończy msza w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kunickiego.
Borowiczanie to żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego zsyłani do łagrów NKWD w Związku Sowieckim. W sumie jesienią 1944 roku NKWD aresztowało i wywiozło do Borowicz i okolicznych obozów łącznie około 6 tysięcy polskich żołnierzy. Powróciło do domów około 3,5 tysiąca z nich.
TSpi / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski / archiwum RL