Egzoszkielety stosowane w rehabilitacji pacjentów w Lublinie – z prestiżową nagrodą medyczną.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie otrzymał tytuł Lidera Zmian w Ochronie Zdrowia 2024 Leaders of VBHC za swój projekt „Rewolucja w rehabilitacji: jak wirtualna rzeczywistość, robotyka i egzoszkielety odmieniają sprawność i jakość życia pacjentów’.
– Egzoszkielety, wspierając ruchy pacjentów, umożliwiły bardziej intensywną i precyzyjną rehabilitację, szczególnie w przypadkach osłabienia mięśni lub ograniczeń ruchowych. Zastosowano też autorskie oprogramowanie w terapii pacjentów – mówi szef Klinicznego Oddziału Rehabilitacji szpitala prof. dr hab. n. med. Tomasz Blicharski.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym egzoszkieletów, o 20-30 proc. wzrosła liczba pacjentów korzystających z usług rehabilitacyjnych. Wrosła też skuteczność rehabilitacji, zmalał odsetek pacjentów z nawrotami urazów lub schorzeń.
CZYTAJ: Rektor UMCS: Trzeba wykorzystać potencjał akademickości miasta i regionu
Kapituła konkursu organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego przyznała szpitalowi nagrodę w kategorii „Innowacje na rzecz zdrowia”.
TSpi / opr. PrzeG
Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie