Plebania z Żeszczynki to bohaterka dzisiejszego (13.10) Święta Zabytku w Muzeum Wsi Lubelskiej. Budynek powstał dokładnie 200 lat temu – w 1824 roku, a na terenie skansenu znajduje się od 1977 roku.
CZYTAJ: Ofiara walczy o życie. Nożownik i jego „pomocnica” w areszcie [ZDJĘCIA]
– Obiekt ma bardzo ciekawą historię – mówi doktor Agata Kusto z Muzeum Wsi Lubelskiej. – Miał bardzo burzliwe dzieje. Wiąże się to ze zmianami wyznaniowymi na ziemiach polskich. Żeszczynka to teren Południowego Podlasia związany z różnymi wyznaniami: od prawosławia, poprzez Kościół greckokatolicki i rzymskokatolicki.
Początkowo była to plebania greckokatolicka, następnie przeszła na własność Kościoła prawosławnego, by po pierwszej wojnie światowej stać się plebanią rzymskokatolicką.
W budynku plebanii możemy zobaczyć ekspozycję prezentującą model miasteczkowej plebanii rzymskokatolickiej z początku roku 1939.
– Ta ekspozycja przybliża życie proboszcza w okresie międzywojennym – mówi wicedyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej, Bogna Bender-Motyka. – Proboszcz był osobą niezwykłą. Od czasu Kodeksu Napoleona był on bowiem również urzędnikiem. Przychodzili tam ludzie z radosnymi historiami, ze swoimi smutkami, bo przecież tam sporządzane były dokumenty.
Proboszcz na wsi był urzędnikiem stanu cywilnego, który prowadził księgi urodzeń, ślubów i zgonów.
Święto Zabytku potrwa w lubelskim skansenie do godziny 17.00.
MaK / opr. ToMa