W audycji XX/XXI przyglądamy się różnym zjawiskom, jakie odcisnęły swoje piętno na przełomie wieków. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy często o technologiach, biznesie, zmianach społecznych i politycznych, ale też o kulturze popularnej: kinie, muzyce czy sporcie. Dzisiejszy temat będzie do pewnego stopnia łączył różne perspektywy spojrzeń na wiek XX i XXI.
Cenny narzędziem opisu rzeczywistości, jaki rozwinął się w tym okresie, stał się gatunek z pogranicza literatury pięknej i dziennikarstwa, czyli reportaż. O jego roli świadczy fakt, że w 2015 roku po raz pierwszy w historii literackiej Nagrody Nobla uhonorowana została właśnie reportażystka: Swiatłana Aleksjijewicz z Białorusi. W Polsce status literackich gwiazd zyskiwali już wcześniej tacy twórcy jak: Melchior Wańkowicz, Ksawery Pruszyński, Ryszard Kapuściński, Hann Krall czy Krzysztof Kąkolewski, Wojciech Jagielski czy Mariusz Szczygieł. Na świecie też nie brakowało gwiazd gatunku. Większość z nas kojarzy takie nazwiska jak: Oriana Fallaci, Tiziano Terzani czy Paul Theroux. Wielkich postaci i wielkich reportażowych tematów zatem nie brakuje.
Dzisiaj o tym, jak różne zjawiska charakterystyczne dla ostatnich kilku dekad znajdowały swoje odbicie w reportażach, porozmawiamy z badaczką tego gatunku, profesor Magdaleną Piechotą z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
Muzyczny komentarz zapewnią Kult („Polska”), Cool Kids of Death („Wiemy wszystko”) oraz TV on The Radio („Golden Age”).
Zapraszamy w poniedziałek 14 października po 18:00.
Fot. pixabay.com