Nie zostawimy uczelni bez pomocy. Na pomoc mogą liczyć także studenci i pracownicy uczelni – zapewnia wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska. W porannej rozmowie Radia Lublin dodała, że w październiku uczelnie na terenach dotkniętych powodzią rozpoczną rok akademicki.
– W tej chwili nie ma zagrożeń. Rektorzy nie sygnalizują, żeby nie było rozpoczęcia roku akademickiego na jakiejkolwiek uczelni publicznej. Podobnie jest w przypadku uczelni niepublicznych – bo pamiętajmy, że na tym obszarze są też uczelnie niepubliczne – jest ich około 12. Mamy także filie uczelni na tych obszarach. Stamtąd również nie dochodzą takie głosy, które mówiłyby, że rozpoczęcie roku akademickiego jest zagrożone – dodaje wiceminister.
Cała rozmowa w materiale wideo:
„Transfer wiedzy jest wymagany, by rozwijać zarówno polską gospodarkę, jak i naukę”
Prowadzenie badań naukowych, które trafiają na półki nie prowadzi do rozwoju. Niewykorzystywanie wyników badań jest jednym z głównych problemów, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego musi rozwiązać.
– Ten transfer wiedzy jest wymagany, by rozwijać zarówno polską gospodarkę, jak i naukę – powiedziała wiceminister Maria Mrówczyńska. – Jak posłuchamy biznesu, to zazwyczaj wskazują na długą drogę biurokratyczną na uczelniach, które mają swoje procedury i muszą je mieć, bo to są jednostki finansów publicznych. W przypadku uczelni natomiast czasem trudno jest odnaleźć na tam kogoś, kto danym tematem chciałby się zająć. Ale pamiętajmy, że ta synergia to również kształcenie tych studentów, którzy są bardzo pożądani na rynku pracy, wykształceni w konkretnym kierunku i na potrzeby konkretnej firmy.
Jak powiedziała prof. Maria Mrówczyńska, jednym ze sposobów rozwiązania problemów związanych ze współpracą nauki i biznesu ma być stworzenie specjalnego portalu, w którym będą prezentowane pomysły na rozwój tych relacji wykorzystywane w różnych uczelniach i instytutach badawczych w całym kraju.
PaSe / opr. LisA
Fot. RL